Řeřicha a její historie
Řeřicha pochází z Orientu, ale pěstovala se i ve starověkém Egyptě. V dobách antiky se používala proti kurdějím. Z Řecka a Říma se pak dostala až k nám.
Řeřicha a použití v kuchyni
Řeřicha je rostlinka se sytě zelenými lístky. Má ostrou chuť podobnou ředkvičce. Používá se do omáček a paštik, na chleba s máslem, do salátů a majonéz. Nevaří se a po utrhnutí se ihned konzumuje.
Pěstování řeřichy
Ředkvičku můžete pěstovat doma na okenním parapetu. Semínky posejte vatu, kterou udržujte neustále vlhkou. Sklízet ji můžete už za týden. Ořezávejte vždy vrchní část nati (nejlépe nůžkami). Ředkvička velmi rychle dorůstá, takže ji budete mít k dispozici kdykoliv. Semínka řeřichy koupíte v zahradnictví nebo v některých supermarketech.
Řeřicha a její léčivé účinky
Řeřicha je zdrojem vitaminu C, vitaminu B1 a K a beta karotenu. Obsahuje mnoho minerálů: draslík, vápník, železo, síru, hořčík, enzymy, hořčičný glykosid a další. Zlepšuje krvetvorbu, působí protizánětlivě a pročišťuje dýchací cesty. Proto působí příznivě při obtížích močových cest, dýchacích a ledvinových obtížích. Podporuje trávení a vůbec pozitivně ovlivňuje metabolismus. Konzumace řeřichy je zvláště vhodná v zimním období, kdy tělo trpí na nedostatek vitaminu C.
Diskuze