Řimbaba obecná

Řimbaba obecná (Pyrethrum parthenium) je léčivá bylinka připomínající svými květy kopretinu bílou. Vědci zjistili, že řimbaba obecná má preventivní účinek proti rakovině.

Květiny zvané kopretina

Řimbaba obecná – Pyrethrum parthenium

Kopretina řimbaba se již od nepaměti používá jako osvědčený prostředek proti horečce, zánětům, migréně a artróze. Bylina upoutala pozornost badatelů poté, když se zjistilo, že má preventivní účinek proti rakovině kůže.

Lidové názvy řimbaby obecné

Řimbabě obecné se také říká kopretina řimbaba, řimbaba, kopretina římská.

Sběr a sušení

U řimbaby obecné sbíráme nať a květy na počátku kvetení. Sušíme v menších vrstvách na slunci nebo při umělé teplotě do 40°C.

Účinné látky

Řimbaba obecná obsahuje vonné silice s pinenem a bornylacetátem, seskviterpenové laktony (parthenolid, chrysanhemonin), deriváty acetylénu, pyrethrin, třísloviny a další látky.

Použití

Řimbaba působí proti horečce, rozšiřuje cévy, snižuje bolest, podporuje žaludeční aktivitu, působí protirevmaticky, proti migrénám, slabě projímavě, používá se při menstruačních bolestech či v šestinedělí.

Čaj z řimbaby obecné

1 – 2 čajové lžíce sušených listů řimbaby zalijeme 250 mililitry vroucí vody. Necháme vyluhovat a poté pijeme 2x až 3x denně.

Jak se vám líbil článek? Hodnocení: 4.0 Počet: 1 Nejlepší: 4 Nejhorší: 4

Diskuze

Vybrané video

Bezbolestná léčba zubního kazu
Podpořte projekt Cisterna pro hasiče Žulová nákupem v e-shopu s charitativním kalendářem a reklamními předměty.

Lifestylový magazín Mineralfit.cz zabaví celou rodinu. Dočtete se zde spoustu informací o zdraví, kráse, stylu, zdravém jídelníčku, zajímavostech ze světa, práci, bylinkách či vztazích mezi rodiči a dětmi.

O magazínu

ZŮSTAŇTE VE SPOJENÍ

POSLEDNÍ ČLÁNKY

POSLEDNÍ TWEETY

© 2024 Railsformers s.r.o., Zásady zpracování osobních údajů Nastavení Cookies