Růžovka je chronické zánětlivé kožní onemocnění, které postihuje výhradně obličej. Výskyt této nemoci je v populaci poměrně velký. Postihuje až 10% obyvatelstva.
Růžovka – riziko vzniku
Růžovka vzniká mezi 40. až 50. rokem a platí, že bývají častěji postiženy ženy. Hodně náchylné k tomuto onemocnění jsou ženy, které mají světlou pleť i vlasy a jsou citlivé na sluneční záření či povětrnostní vlivy.
Růžovka – příčina onemocnění
Přesná příčina růžovky není dodnes známa. Vlivem provokačních faktorů, jako je například vítr, slunce, mráz, horké nápoje a káva, alkohol, kořeněná jídla, nevhodná kosmetika, sauna a mnoho dalších, dojde k cévním změnám a později až k rozvoji zánětu.
Růžovka – příznaky onemocnění
- Načervenalé a rozšířené žilky
- Pupínky a zkalené puchýřky
- Hrubý vzhled kůže
- Roztažené póry
- Hrbolaté útvary na nose
Růžovka – prevence
Prevence proti růžovce se týká ochrany pleti před vlivy počasí a UV záření, úprav jídelníčku, hygienických návyků a volby vhodné neparfémované kosmetiky. Všechny nové přípravky by měly být nejdříve otestovány na malé části kůže.
Růžovka – léčba
Růžovka se léčí krémy a gely, které obsahují metronidazol nebo antibiotika. Když je zánět výraznější, používají se pasty s obsahem ichtamolu. U těžších případů se nasazuje cévková léčba. V opravdu těžkých případech růžovky se pacientům podává isotretinoin.
Diskuze