S lékořicí je život krásnější

Už mnohem déle než 2500 let je lékořice lysá (Glycyrrhiza glabra) používaná v lékařství jak v západní Evropě ,tak na Dálném východě. Číňané ji nazývají „praotec bylin”. U nás se lékořici říká „sladké dřevo”.

Bylinka lékořice lysá

Lékořice lysá - Glycyrrhiza glabra

Už mnohem déle než 2500 let je lékořice používána v lékařství jak v západní Evropě, tak na Dálném východě. Číňané ji nazývají „praotec bylin” a užívají ji v mnoha receptech, aby pomohli vyvážit ostatní ingredience. Užívá se také na ochucení léků. Název rostliny je složen z řeckých slov „glykys” (sladký) a „rhiza” (kořen), čemuž odpovídá i lidový název „sladké dřevo”.

Lidové názvy lékořice lysé

Lékořici lysé se převážně říká sladké dřevo.

Účinné látky lékořice lysé

Lékořice obsahuje saponiny (5 - 15 %) , flavonoidy , oxykumariny, látky typu estrogenních steroidních hormonů , hořčiny a také sacharidy.

Sběr lékořice lysé

V České republice můžete lékořicí najít například na jižní Moravě. Původně pochází lékořice ze Středomoří. V našich zemích se začala pěstovat až v 16. století. Kořeny lékořice lysé se sbírají na podzim. Sušení probíhá při teplotě kolem 30° C.

Použití lékořice lysé

Lékořice je uklidňujícím lékem na zažívání, vhodná jak při žaludečních vředech, tak i při průjmech. Zmírňuje zánět a pomáhá podporovat a obnovovat trávicí proces. Usnadňuje vykašlávání, proto je vhodná na úporné kašle např. při bronchitidě či astmatu. Bylina podporuje tvorbu mnohých hormonů, jako je hydrokortizon, a tak působí protizánětlivě.

  • Dlouhodobé používání lékořice není vhodné, protože nepříznivě ovlivňuje iontovou rovnováhu a vylučování vody z těla.
Jak se vám líbil článek? Hodnocení: 3.0 Počet: 1 Nejlepší: 3 Nejhorší: 3

Diskuze

Vybrané video

Bezbolestná léčba zubního kazu
Podpořte projekt Cisterna pro hasiče Žulová nákupem v e-shopu s charitativním kalendářem a reklamními předměty.

Lifestylový magazín Mineralfit.cz zabaví celou rodinu. Dočtete se zde spoustu informací o zdraví, kráse, stylu, zdravém jídelníčku, zajímavostech ze světa, práci, bylinkách či vztazích mezi rodiči a dětmi.

O magazínu

ZŮSTAŇTE VE SPOJENÍ

POSLEDNÍ ČLÁNKY

POSLEDNÍ TWEETY

© 2024 Railsformers s.r.o., Zásady zpracování osobních údajů Nastavení Cookies