S tulipánem je jaro ještě krásnější

Tulipán je krásná květina, která kvete časně z jara. Spolu se sněženkou patří k prvním poslům, kteří ohlašují příchod jara. Tulipán je velmi hojně pěstovanou květinou po celém světě.

Rozkvetlé růžové tulipůány

Tulipán – Tulipa

Tulipány začaly být oceňovány jako zahradní rostliny v 15. a 16. století v Turecku, v zahradách sultánů Mohameda II. (Nehmet el Fatih 1451 – 1481) a Sulejmana Velikého (1520 – 1566). V Botanických zahradách v Evropě se první tulipány objevily v císařské botanické zahradě ve Vídni. První cibule obdržel jeho správce Clausius (Charles de l’Ecluse) od velvyslance rakouského císaře v Turecku.

Umístění

Tulipány vyžadují rovný, dobře zkultivovaný a uhrabaný pozemek.

Teplota

Tulipány jsou na teplotu nenáročné, pouze časté výkyvy teplot mohou tulipány poškodit.

Zálivka

Tulipán (Tulipa) vyžaduje pouze mírnou zálivku. Pouze na jaře a na podzim vyžaduje častější zálivku.

Vzdušná vlhkost

Tulipány jsou náročnější na vyšší vzdušnou vlhkost pouze v období po výsadbě a těsně před rozkvětem. Vlhkost by měla být kolem 70%.

Hnojení

Nejdůležitější hnojení je před výsadbou. Nejlepší jsou hnojící přípravky s vyváženým obsahem fosforečných a draselných složek . Toto hnojení je nejdůležitější. Poté přihnojujeme v malém množství síran draselný, nejlépe co 14 dní.

 

Množení

Tulipány se množí cibulkami, které se oddělují od matečné rostliny (na podzim). Poté se namočí do mořidla a poté nové cibulky zasadíme.

 

 

Pěstování

Tulipány které kvetou na jaře se sází na podzim do kvalitní půdy.Nejprve cibule namoříme (nejlépe přípravkem Benlate) Hloubka sázení je u každého druhu jiná. Většinou se sází do hloubky 10 - 12 cm. Podle velikosti cibule.Po odkvětu cibule tulipánů vytáhneme ze země, očistíme, sušíme a uskladníme do dobře větrané místnosti s teplotou kolem 22 – 23°C.

 

 

 

Choroby a škůdci

Žluté listy
Příčinou bývá obvykle chladný průvan, nesprávná zálivka a nedostatek světla.
Poupata se neotevírají
Příčinou je nevyrovnaná vlhkost substrátu, nebo smáčení poupat vodou, pokud rostlinu neopatrně zaléváte. Neotevřená poupata vždy odumírají.
Nestejnoměrné kvetení
Příčinou jsou nestejně velké, nebo nestejně životaschopné cibule.
Listy dlouze vytáhlé a svěšené
Příčinou může být příliš dlouhé temné období nebo nedostatek světla na místě pro kvetení.
Zakrnělý růst
Příčinou je nedostatečně dlouhé temné období. Cibule nepřenášejte na světlo dříve, dokud výhony nevyrostou asi 3 až 5 cm vysoko. Příčinou může být také nedostatek vody v substrátu.
Cibule vůbec nekvetou
Příčinou je příliš malý rozměr cibulí. Dalšími příčinami však může být také: příliš teplé nebo příliš krátké temné období, ještě před přenosem cibulí na světlo, ale také příliš suchý substrát.
Deformované květy
Příčinou je příliš teplé a temné období. Během zakořeňování cibulí u tohoto období má být teplota kolem 5 °C. Mísu, ve které cibule uchováváte, proto nedávejte na místa nebo do místností, kde dochází k oteplování díky silnému přímému slunečnímu záření.
Květy zahnívají
Příčinou bývá nadbytek vody v substrátu. Pokud na dně mísy nejsou otvory a přebytečná voda tak nemůže odtékat, substrát se snadno přemokří. Přebytečnou vodu z mísy proto vždy opatrně odstraňte.

 

Dělení tulipánů

●Jednoduché ranné
●Plné ranné
●Triumf tulipány
●Darwin hybridy
●Jednoduché pozdní
●Liliokvěté
●Třepenité
●Viridiflora hybridy
●Pivoňkovité
●Papouškovité
●Vícekvěté
●Exotické
●Botanické

 

 

Jak se vám líbil článek? Hodnocení: 4.0 Počet: 1 Nejlepší: 4 Nejhorší: 4

Diskuze

Vybrané video

Bezbolestná léčba zubního kazu
Podpořte projekt Cisterna pro hasiče Žulová nákupem v e-shopu s charitativním kalendářem a reklamními předměty.

Lifestylový magazín Mineralfit.cz zabaví celou rodinu. Dočtete se zde spoustu informací o zdraví, kráse, stylu, zdravém jídelníčku, zajímavostech ze světa, práci, bylinkách či vztazích mezi rodiči a dětmi.

O magazínu

ZŮSTAŇTE VE SPOJENÍ

POSLEDNÍ ČLÁNKY

POSLEDNÍ TWEETY

© 2024 Railsformers s.r.o., Zásady zpracování osobních údajů Nastavení Cookies