Šeflera – Scheflera

Šeflera má svůj původ v tropických zemích, kde se vyskytuje jako několik metrů vysoký strom. Z hladkého kmínku vyrůstají dlouhé řapíky s paprskovitě složenými lesklými listy, které mohou být jasně zelené nebo žlutě skvrnité.
Jedovatá rostlina zvaná šeflera

Šeflera – Scheflera

Šeflera má svůj původ v tropických zemích, kde se vyskytuje jako několik metrů vysoký strom. Z hladkého kmínku vyrůstají dlouhé řapíky s paprskovitě složenými lesklými listy, které mohou být jasně zelené nebo žlutě skvrnité. V bytě dorůstá do výšky okolo 120 - 150 cm a šířky asi 60 cm. Šeflera dlanitolistá je jedovatá rostlina, která obsahuje látky dráždící pokožku a sliznici.

Umístění

Šeflery jsou teplé a vlhkomilné rostliny. Mají rádi světlé a polostinné místnosti, ale ne sluneční paprsky. Vynášení na svěží vzduch se nedoporučuje. V zimě by teplota při pěstování neměla klesnout pod 16°C. Na tmavém stanovišti rostlina řídne.

Teplota

Rostlině vyhovuje normální pokojová teplota kolem 20°C maximum 25°C. V zimě by neměla teplota při pěstování rostliny klesnout pod 15°C.

Zálivka

Zálivka je od jara do podzimu velmi hojná, v zimě mírná. K zalévání se používá pouze měkká, odstátá voda pokojové teploty, nejlépe teplá.

Vzdušná vlhkost

Šeflera má rád vlhko, proto v letních parnech rostlinu jednou týdně orosíme. Vzdušná vlhkost by se měla pohybovat kolem 85%.

Hnojení

Od března do srpna šefleru přihnojujeme 2x za týden speciálními tekutými hnojivy pro pokojové rostliny, které neobsahují vápno.

Přesazování

Protože šeflera roste pomalu, přesazuje se podle potřeby. Mladé rostliny přesazujeme každý rok, rostliny starší zhruba každé 2 až 3 roky. Pěstební substrát by měl obsahovat 2 díly drnovky, 1 díl listovky, 1 díl kompostové zeminy a 1 díl písku. Do zeminy je dobré přidat trochu dřevěného uhlí a antuky.

Množení

Šeflera se rozmnožuje vrcholovými řízky, které necháme zakořenit ve vodě.

Choroby

Hnědé okraje a pokroucené listy
Příčinou je umístění rostliny v chladnu a průvanu.
Zaschlé listy a hnědé špičky
V místnosti, kde se rostlina nachází je příliš suchý vzduch.
Hnědé tečky na rubu listů
Příčinou je sviluška.
Žloutnutí listů
Pokud žloutne u šeflery mnoho listů a zároveň s tím také vypozorujeme vadnutí a hnilobu, bývá nejčastější příčinou příliš mnoho vody. Pokud však příznaky vadnutí a hniloby chybí, může být žloutnutí listů způsobené podvýživou. Pokud jsou zasaženy pouze spodní listy, na kterých se objevují hnědé skvrny, a nové listy jsou malé a tmavé, může být příčinou nedostatek vody.

Škůdci

Svilušky, štítenky, červci a mšice.

Druhy šefler

Schefflera actinophylla
Schefflera arboricola
Schefflera wisetonensis
Schefflera octophylla
Schefflera elegantissima

Jak se vám líbil článek? Hodnocení: 3.3 Počet: 7 Nejlepší: 5 Nejhorší: 1

Diskuze

Vybrané video

Bezbolestná léčba zubního kazu
Podpořte projekt Cisterna pro hasiče Žulová nákupem v e-shopu s charitativním kalendářem a reklamními předměty.

Lifestylový magazín Mineralfit.cz zabaví celou rodinu. Dočtete se zde spoustu informací o zdraví, kráse, stylu, zdravém jídelníčku, zajímavostech ze světa, práci, bylinkách či vztazích mezi rodiči a dětmi.

O magazínu

ZŮSTAŇTE VE SPOJENÍ

POSLEDNÍ ČLÁNKY

POSLEDNÍ TWEETY

© 2024 Railsformers s.r.o., Zásady zpracování osobních údajů Nastavení Cookies