Šikmá věž v Pise

Na celém světě nalezneme mnoho architektonických památek, jež ročně navštíví tisíce lidí. Jen málo z nich si však získá svou pozornost ne krásou, ale vadami, kterými je jejich stavitelé obdařili. Jednou z těchto památek je i šikmá věž v Pise.
Šikmá věž v Pise

Šikmá věž v Pise – historie

Základní kámen šikmé věže byl položen na náměstí Piazza dei Miracoli roku 1173 a měl znázorňovat sílu tehdejší středomořské velmoci. Ale už od počátku šikmou věž pronásledovala smůla.


Po dokončení třetího patra musela být stavba šikmé věže přerušena, neboť měkké podlaží neuneslo tak těžkou stavbu – místy se propadala až o 40 centimetrů. Tak vzniklo první naklonění o délce 5 centimetrů.


Po několika letech čekání (až se věž „usadila“), roku 1275, se začalo se stavbou dalších pater a s opravou naklonění. Tyto úpravy byly dokončeny v roce 1284, kdy šikmá věž dosahovala délky 48 metrů. Její náklon již byl 90 centimetrů.


Stavba šikmé věže byla kompletně dokončena počátkem 14. století. Výsledkem bylo, že celkový náklon věže činil 1,43 metrů. Tohle naklonění se stále zvětšovalo a roku 1990 dosahovalo více jak 4,5 metrů.

Šikmá věž v Pise – náprava

Bylo samozřejmé, že náklon věže nelze přehlédnout, tak se objevily snahy o její nápravu. Například v roce 1934 se italský inženýr Girometti pokoušel věž vyrovnat 361 vrty v patě věže. Tento pokus však vedl k ještě většímu náklonu.


nynější technika umožnila řešení, které by mělo věži poskytnout stabilitu alespoň na dalších 300 let. Mezinárodní tým expertů přišel po letech neustálého bádání na to, jak šikmou věž zastavit v jejím pádu. Vše spočívalo zejména ve vyčerpání podzemní vody a v nahrazení měkkého jílovitého podloží. Konečná rekonstrukce šikmé věže skončila roku 2001.

Šikmá věž v Pise v číslech

Výška věže: 54,5 metrů

Náklon věže: 4,1 metrů

Počet pater: 7

Počet schodů: 293

Jak se vám líbil článek? Hodnocení: 3.0 Počet: 1 Nejlepší: 3 Nejhorší: 3

Diskuze

Vybrané video

Bezbolestná léčba zubního kazu
Podpořte projekt Cisterna pro hasiče Žulová nákupem v e-shopu s charitativním kalendářem a reklamními předměty.

Lifestylový magazín Mineralfit.cz zabaví celou rodinu. Dočtete se zde spoustu informací o zdraví, kráse, stylu, zdravém jídelníčku, zajímavostech ze světa, práci, bylinkách či vztazích mezi rodiči a dětmi.

O magazínu

ZŮSTAŇTE VE SPOJENÍ

POSLEDNÍ ČLÁNKY

POSLEDNÍ TWEETY

© 2024 Railsformers s.r.o., Zásady zpracování osobních údajů Nastavení Cookies