Skialpinismus - lyžování a horolezectví v jednom

Skialpinismus je sportovní disciplína, která kombinuje sjezdové lyžování s alpinismem. A i když zatím není tolik populární jako třeba snowboarding či sjezdové lyžování, nepochybuje se o tom, že o něm do budoucna hodně uslyšíme...

Lidé v lyžařském oblečení stojící na zasněženém kopci

Co skialpinismus vůbec je?

I když pro mnohé je skialpinismus zcela novým slovem, není těžké si z názvu odvodit, že se jedná o dvě disciplíny, kterými jsou lyžování a horolezectví.

Jde o pohyb ve volném horském či vysokohorském prostředí na speciálních lyžích, které umožňují stoupání.

Historie skialpinismu

Skialpinismus se vyvinul koncem 20. století v Alpách. Nejprve si horolezci na túry nosili lyže, aby si ulehčili nástup. Postupně však mezi nimi zdomácnělo vysokohorské lyžování. Po překonání sedel, začali alpští horolezci vystupovat s lyžemi i na samotné vrcholy a na přelomu století byla překročena hranice 4000 metrů.

Vybavení pro skialpinismus

Vybavení pro skialpinismus spočívá především v lyžích, botách a vázání. Lyže jsou kratší než pro klasické sjezdové lyžování, většinou mají délku 170 – 190 centimetrů. Skialpinistické boty jsou něco mezi horolezeckými botami a klasickými lyžařskými přeskáči. Ovšem nejsou tak vysoké a mají pryžovou podrážku, jelikož musí umožnit bezpečnou chůzi. Vázání pro skialpinismus je také speciální a umožňuje několik způsobů spojení s botou.

Pro stoupání se ve skialpinismu používají tzv. tulení pásy, které zabraňují podklouznutí lyže dozadu. Vyrábí se ze syntetických materiálů a lepí se na skluznici lyže speciálním lepidlem.

Další, ne moc důležitou, součástí vybavení pro skialpinismus, jsou hůlky. Dají se použít i klasické sjezdařské, ale většinou se používají 2 až 3 dílné teleskopické, které se jednoduše mohou upevnit na batoh a umožní nastavit optimální délku pro stoupání i sjezd.

To, jestli bude potřeba i lano, ledovcové skoby, vývrtky a další horolezecký materiál, závisí jen na náročnosti plánované túry.

Rozdělení skialpinismu

Výškový skialpinismus

U výškového skialpinismu se vyžaduje absolvování sjezdu v průběhu jednoho dne. Hodnotí se jak rychlost, tak i míra bezpečnosti, se kterou se sjezd zdolá.

Skiextrémy

Skiextrémy se mohou zařadit mezi adrenalinové sporty. Sjezdy u této disciplíny musí být dlouhé minimálně 250 metrů a jejich sklon musí přesahovat 40 stupňů.

Skialpinistické závody

Skialpinistické závody se jezdí už od roku 1933. Postupem času se staly tradičním setkáním nejlepších skialpinistů světa a devátý ročník byl roku 1975 oficiálně vyhlášen jako první Mistrovství světa.

 

Jak se vám líbil článek? Hodnocení: 5.0 Počet: 1 Nejlepší: 5 Nejhorší: 5

Souvisejicí články

Vázání na snowboardu

Snowboarding

07.03.2006

Tři kostky cukru

Craving

08.03.2006

Detail plaveckého bazénu

Aqua aerobic

08.03.2006

Diskuze

Vybrané video

Bezbolestná léčba zubního kazu

Lifestylový magazín Mineralfit.cz zabaví celou rodinu. Dočtete se zde spoustu informací o zdraví, kráse, stylu, zdravém jídelníčku, zajímavostech ze světa, práci, bylinkách či vztazích mezi rodiči a dětmi.

O magazínu

ZŮSTAŇTE VE SPOJENÍ

POSLEDNÍ ČLÁNKY

POSLEDNÍ TWEETY

© 2019 Railsformers s.r.o., Ochrana osobních údajů Cookies