Sleziník – Asplenium nidus

Sleziník patří mezi kapradiny a pochází z tropických deštných lesů severní Austrálie. Vlákna sleziníků se dříve používala jako lék, odtud také pochází jejich jméno odvozené z řečtiny - lék na slezinu.
Asplenium

Sleziník – Asplenium nidus

Sleziník patří mezi kapradiny a pochází z tropických deštných lesů severní Austrálie. Vlákna sleziníků se dříve používala jako lék, odtud také pochází jejich jméno odvozené z řečtiny - lék na slezinu.

Umístění

Sleziník musí mít stanoviště dostatečně světlé, chráněné před přímým slunečním zářením. Může být i v lehkém polostínu.

Teplota

Ideální je teplota kolem 20 °C. Při vyšší teplotě musíme zajistit vysokou vzdušnou vlhkost. V zimě by teplota neměla klesnout pod 15 °C.

Zálivka

Zálivka je na jaře i v létě hojná, v zimě mírná, půda však musí být stále vlhká. Zaléváme do misky pod květináčem.

Vzdušná vlhkost

Sleziník je kapradina, takže vysoká vlhkost vzduchu je pro něj nutností. I při normální pokojové teplotě denně postřikujeme odstátou vodou. Ideální vlhkost vzduchu je 50 až 55%. Je nutné stavět rostlinu co nejdále od radiátorů.

Hnojení

V létě hnojíme jednou za čtrnáct dní doporučenou dávkou speciálního tekutého hnojiva pro pokojové rostliny ozdobné listem, které zředíme ve vodě.

Přesazování

Přesazujeme jednou za rok na jaře. Půdu moc nestlačujeme. Může se stát, že při přesazování nejde rostlina vyklepnout ze starého květináče, raději rozbijme květináč, než bychom poškodili kořeny.Pěstební substrát by se měl skládat z 1 dílu lehké drnovky, 1 dílu listovky, 1 dílu rašelinového substrátu, 1 dílu humusu a 1 dílu písku.

Množení

Sleziník se množí pouze ze spor, ale tento způsob je jen pro zkušené odborníky. Jednodušší je zakoupit mladou rostlinu v obchodě.

Choroby

Pravidelné hnědé tečky nebo čárky na rubu listu
Příčinou bývá puklice. Nejčastěji se objevuje na sleziníku ptačí hnízdo.
Listy opadávají, žloutnou a naspod listů jsou žluté tečky
Příčinou bývá příliš suchý vzduch. Nejčastěji jsou takto postihovány rostliny, které jsou v blízkosti radiátorů nebo mají na svém stanovišti příliš vysokou teplotu.
Listy žloutnou, mají hnědé špičky a nepřirůstají
Příčinou je příliš suchý vzduch.
Listy blednou a jsou popálené
Stanoviště je na příliš siném slunci. Především během letního období musíte kapradiny před poledním sluncem dobře ochránit.
Listy blednou a slabě rostou
Příčinou je nedostatek živin.
Listy odumírají
Nejčastější příčinou bývá suchý vzduch a suchý substrát.

Škůdci

Kapradiny mohou napadat červci a štítěnky. Jako ochrana proti škůdcům slouží některé insekticidy, ale lépe je potírat listy ředěným lihem. Mšice odstraníme potíráním mýdlového roztoku.

Druhy sleziníku

Asplenium bulbiferum
Asplenium nidus

Jak se vám líbil článek? Hodnocení: 5.0 Počet: 1 Nejlepší: 5 Nejhorší: 5

Diskuze

Vybrané video

Bezbolestná léčba zubního kazu
Podpořte projekt Cisterna pro hasiče Žulová nákupem v e-shopu s charitativním kalendářem a reklamními předměty.

Lifestylový magazín Mineralfit.cz zabaví celou rodinu. Dočtete se zde spoustu informací o zdraví, kráse, stylu, zdravém jídelníčku, zajímavostech ze světa, práci, bylinkách či vztazích mezi rodiči a dětmi.

O magazínu

ZŮSTAŇTE VE SPOJENÍ

POSLEDNÍ ČLÁNKY

POSLEDNÍ TWEETY

© 2024 Railsformers s.r.o., Zásady zpracování osobních údajů Nastavení Cookies