Slunce není jedinou nástrahou léta
Kateřina Řehořová
12.04.2006
Nenechte si přicházející teplé počasí zkazit. Číhají na vás pyly i hmyz, ale poradíme vám jak si s nástrahami poradit, jak je odhalit a případně alergie či bodnutí léčit. I obyčejné bodnutí může být hodně nepříjemné.
Pyly nástrahou léta
Jak odhalit alergii na pyly
Mohou vás pálet oči, budete slzet a nos budete mít jako bambuli. Může vás také škrábat v krku a připravte se na to, že neucítíte chuť toho co jíte, natož nějaké vůně.
Co pyly způsobí
Váš imunitní systém si najednou třeba i ve čtyřiceti poplete nějaký pyl s nebezpečím pro tělo a začne jej likvidovat. Vašemu onemocnění se říká také senná rýma a vyvolat jej mohou pyly kvetoucích stromů, trav a plevelů.
Jak vyzrát na pyly
Při alergii na pyly vám mohou pomoci kapky z lékárny. Z léků na předpis se užívají spreje Livostin, Rhinocort nebo tabletky Dithiaden, Zodac apod. Když o alergii již víte, je lepší nechat si před sezonou nechat píchnout vakcínu nebo brát speciální léky.
Hmyz nástrahou léta
Jak odhalit bodnutí hmyzem
Bodnutí určitě ucítíte. Místo vpichu navíc může otéct a svědět. Je jen na vašem těle, jak se vypořádá s jedem, který vám hmyz vpustí do krve (poznáte to podle toho, jak rychle vám bodanec zmizí).
Co bodnutí hmyzem způsobí
Bodnutí vám zpravidla neublíží, ale riziko existuje při rozškrábání ranky - můžete si do rány zanést infekci. Bodnutí se pak špatně hojí a mohou vám zůstat až jizvy. Jste-li alergičtí na vosí jed, noste s sebou neustále léky!
Jak vyzrát na hmyzí bodnutí
Zůstalo-li v kůži žihadlo, vyndejte ho jehlou nebo vyškrábněte nehtem. Na pinzetu i prsty zapomeňte, do rány by se mohl dostat zbytek jedu z žihadla. Poté místo omyjte a potřete jodisolem na dezinfikování rány (pokud nemáte jodisol, použijte cibuli).
Jak se vám líbil článek?
Hodnocení:
3.0
Počet:
1
Nejlepší:
3
Nejhorší:
3
Diskuze