Využití v kuchyni
- Když vaříte zelenou zeleninu (špenát, brokolice a další), můžete do vody při vaření přidat malé množství sody. Díky tomu si zelenina udrží krásnou zelenou barvu i po uvaření.
- Abyste zeleninu a ovoce před vařením důkladně omyli, přidejte do vody (1 l) jednu nebo dvě lžičky sody.
- Jestli chcete zmírnit kyselost ovoce, můžete přidat menší špetku sody na 1 kg ovoce. Ale opravdu malé množství, jen tak mezi prsty.
- Využíváme ji i jako náhradu prášku do pečiva či droždí.
- Pokud jste pracovali s rybami a na vašich rukách ulpěl jejich zápach, použijte trochu sody místo mýdla.
- V případě, že se vám srazí omáčka, nemusíte hned věšet hlavu. Stačí do ní přidat špetku sody a nikdo nic nepozná.
Využití při úklidu domácnosti
- Jestli jste objevili na porcelánu, termosce či na utěrkách na nádobí skvrny od kávy nebo čaje, rozpusťte 2 lžíce sody v ½ litru vody a přidejte ještě pár kapek mycího prostředku.
- Připálili se vám už někdy hrnce? Pak určitě víte, že se připáleniny tak snadno nevyčistí. Nalijte do hrnce vodu, přidejte 5 lžic sody a nechte povařit. Poté nechte několik minut odstát a uvidíte, že připáleniny půjdou pryč snadněji.
- Soda dokonale vybělí vaše prádlo. Stačí do pracího prášku zamíchat ½ šálku jedlé sody a vaše prádlo bude zářivě bílé.
Soda má i léčivé účinky
- Pokud vás štípl komár či včela, rozpusťte malé množství sody ve vodě a opatrně vetřete do kůže v místě vpichu. Pomáhá to i při popálení od kopřiv.
- Trápí vás často afty? Pak si můžete alespoň jednou denně vypláchnout ústa trochou vody, do které přidáte 1 lžičku sody. Působí i jako prevence proti vzniku zubního kazu či nepříjemného povlaku.
- Jestli vás trápí špatné zažívání nebo je vám zle či těžko po jídle, můžete vyzkoušet zklidňující nápoj. Do sklenice s vodou vmíchejte trochu octa a 1 lžičku jedlé sody. Mělo by to zabrat do několika minut.
Diskuze