Výše státní podpory činní maximálně 2.000 Kč za rok
Výše státní podpory je nově stanovena na deset procent z ročního vkladu, přičemž výše vkladu je omezena hranicí 20.000 Kč ročně. Maximálně tak můžete ročně získat státní podporu ve výši 2.000 Kč, což je při obvyklém šestiletém cyklu celkově 12.000 Kč. Do roku 2010 byla výše státní podpory 3.000 Kč (při spoření 20.000 Kč ročně). Změna státní podpory se týká nejen nově uzavřených smluv, ale také stávajících smluv, včetně smluv uzavřených před rokem 2004 s nárokem na státní podporu ve výši 4 500 korun.
Daň z připsaných úroků je stanovena na 15%
Nově také platí, že budou připsané úroky ze stavebního spoření zdaněny 15% daní. Zdanění se ovšem netýká připsaných dotací od státu či základního vkladu, ale „pouze“ a jen úroků samotných. Zdanění budou podléhat již úroky připsané ke stavebnímu spoření v roce 2011, dříve připsané úroky se zpětně danit nebudou. Daň bude automaticky odečtena při výběru hotovosti. Výhodou je, že nebudete muset kvůli tomu podávat daňové přiznání.
Vyplatí se stavební spoření?
Stavební spoření se vyplatí v případě, že jej uzavřete s výhodnými podmínkami. Proto si před uzavřením smlouvy o stavebním spoření dobře promyslete, kolik chcete měsíčně spořit a s jakým zhodnocením. Je vhodné se poradit se specialistou, který vám doporučí vhodnou cílovou částku i délku spoření tak, aby se vám stavební spoření skutečně vyplatilo a zároveň jste nemuseli v průběhu spoření platit příliš vysoké poplatky (například poplatek za uzavření smlouvy, poplatek za vedení účtu, apod.).
Diskuze