Stomatologické výrobky a příspěvek ZP MV ČR

Stomatologická péče je částečně hrazena ze zdravotního pojištění. Do jaké míry jsou však proplaceny stomatologické výrobky? A co všechno se do stomatologických výrobků zahrnuje?

Úsměv s bílými zuby

Stomatologická péče zahrnuje i stomatologické výrobky

Každý má nárok na preventivní prohlídku chrupu dvakrát za rok, které je hrazeno ze zdravotního pojištění. Zdravotní pojišťovny však nehradí všechny stomatologické výkony a stomatologické výrobky. Mezi stomatologické výkony patří např. vyšetření chrupu, odstranění zubního kamene a mezi stomatologické výrobky jsou zahrnuty např. protetické pomůcky.

Jak to je s příspěvkem na stomatologické výrobky

Některé stomatologické výrobky jsou hrazeny plně, jiné protetické pomůcky jsou hrazeny zdravotními pojišťovnami jen částečně a ostatní si musí pacient uhradit sám. Cena každého stomatologického výrobku se odvíjí od použitého materiálu, od nákladů zubní laboratoře, ordinace apod.

Příspěvek na stomatologické výrobky a pacient

Při stomatologické péči, kdy je nutno použít stomatologických výrobků, je pacient obeznámen zubařem s cenou, s klady a zápory jednotlivých možností apod. Stomatolog zároveň doporučuje vhodnou variantu, o které si myslí, že je pro daného pacienta nejlepší.

Stomatologické výrobky a zdravotní pojišťovny

Zdravotní pojišťovny přispívají na stomatologické výrobky jen v některých případech. U většiny stomatologických výrobků musí pacient počítat s tím, že bude doplácet rozdíl mezi celkovou cenou, která je spojená s náklady zubní ordinace a cenou, které proplácejí zdravotní pojišťovny. Ceny se liší podle jednotlivých nákladů ordinace, což je v kompetenci každého stomatologa. 

Zdravotní pojišťovny dávají příspěvek na tyto stomatologické výrobky:

  • Snímatelné celkové náhrady chrupu
  • Metalokeramická korunka
  • Kořenová nástavba

 

Doplatek na stomatologické výrobky a pacient

 

Pacient musí počítat s tím, že si musí za ostatní stomatologické výrobky připlatit. Jedná se o:

 

  • Výplně z kvalitního amalgámu
  • Estetické („bílé”) výplně ve viditelném úseku chrupu
  • Zubní implantáty
  • Korunky a můstky (záleží na použitém materiálu)
  • Částečně snímatelné náhrady chrupu s litými kotevními prvky nebo tzv. „zásuvnými spoji”
  • Kvalitní ošetření kořenových kanálků

Korunky patří mezi nejčastější stomatologické výrobky

Korunky patří mezi nejčastější stomatologické výrobky, které se zhotovují v zubní laboratoři. Korunky jsou určeny zejména pro zuby zničené kazem, které nelze ošetřit výplní. Některé korunky hradí pojišťovna plně, na jiné se v různé míře spolupodílí nebo hlavní část hradí pacient. Úhrada může zohledňovat i věk pacienta. Pacient se může rozhodnout, z kterého materiálu chce mít korunku zhotovenou. Doplatek jednotlivých korunek je různý, záleží na zvoleném typu a nákladech ordinace.

Materiál korunek

Plně hrazenou korunkou na přední zuby je korunka pryskyřičná, na které se však po čase usazují pigmenty. U postranních zubů hradí pojišťovny korunky celokovové. Dále existuje korunka fasetová, která není také barevně stálá a korunky vyrobené z keramiky – tzv. metalokeramické a celokeramické korunky. Ty jsou pevné, barevně stálé a mají dlouhou životnost.

Jak se vám líbil článek? Hodnocení: 3.5 Počet: 2 Nejlepší: 4 Nejhorší: 3

Souvisejicí články

Vázání na snowboardu

Snowboarding

07.03.2006

Tři kostky cukru

Craving

08.03.2006

Detail plaveckého bazénu

Aqua aerobic

08.03.2006

Diskuze

Vybrané video

Bezbolestná léčba zubního kazu

Lifestylový magazín Mineralfit.cz zabaví celou rodinu. Dočtete se zde spoustu informací o zdraví, kráse, stylu, zdravém jídelníčku, zajímavostech ze světa, práci, bylinkách či vztazích mezi rodiči a dětmi.

O magazínu

ZŮSTAŇTE VE SPOJENÍ

POSLEDNÍ ČLÁNKY

POSLEDNÍ TWEETY

© 2019 Railsformers s.r.o., Ochrana osobních údajů Cookies