Proč studovat v zahraničí?
Naučit se cizí jazyk není žádná hračka. Každý, kdo už v zahraničí na studijním nebo pracovním pobytu byl, vám ale potvrdí, že nejlépe se cizí jazyk naučíte v zemi, kde se jím mluví. Díky nutnosti neustálé konverzace překonáte komunikační bariéru, naučíte se okamžité reakci, spoustě nových výrazů a navíc poznáte novou kulturu a tradice. Měsíc v zahraničí vám dá to, co roční studium doma a kromě nových znalostí si sebou přivezete také ambice a můžete očekávat lepší uplatnění na trhu práce.
Možnosti studia v zahraničí
Studovat můžete v zahraničí v jakémkoliv jazyce, který si vyberete. Je libo naučit se španělsky? Můžete vycestovat do Španělska, na Mallorku nebo i do Jižní Ameriky. Studovat můžete v kterékoliv zemi, kde se mluví jazykem, který se učíte, pokud vaše škola s tamní univerzitou spolupracuje.
Jak se dostat na studijní pobyt v zahraničí
Studijní pobyt můžete zrealizovat dvěma způsoby – přes studijní agenturu (zde se však jedná o tzv. jazykové cesty, jste ubytování v hostitelské rodině a na svůj pobyt si sami vyděláváte) nebo přes studijní programy Erasmus a Sokrates (učíte se přímo na tamní univerzitě). Ubytování a stravování obvykle platí škola, cestovné a kapesné si hradí studenti sami.
Studijní programy středních a vysokých škol
Aby jste se dostali na studium v zahraničí, musíte projít přijímacím řízením, které má tři kola. Prvním krokem je odevzdání životopisu v jazyce, ve kterém chcete studovat. Dále budete potřebovat posudek učitele cizího jazyka. Někdy se také odevzdává esej nebo jiný slohový úkol. Pokud se dostanete do druhého kola, budete se muset prezentovat verbálně. Čeká vás rozhovor v češtině i v cizím jazyce.
Nezpomeňte na preventivní prohlídku!
Podmínkou pro studium v zahraničí je také preventivní lékařská prohlídka. Tuto prohlídku si studenti běžně hradí sami, Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra však na ni v rámci balíčku pro studenty od 18 do 26 let přispívá až do výše 500 Kč.
Diskuze