Sůl je stále nejběžněji užívaným kořením v našich kuchyních. Ale jsou rizika, kdy musíme příjem soli omezit.
Jak správně solit
Abychom do těla nedostávali více soli než je nutné, neměli bychom přesáhnout denní doporučované množství 6 g. Ve skutečnosti ovšem denně přijmeme více než 10 g sodíku, a to rozhodně neprospívá našemu zdraví. Na mnoha potravinách se již nyní můžeme dočíst kolik soli obsahují. Nejlepším způsobem kontroly příjmu soli z potravin je kontrola toho, co jíme.
Tipy jak omezit spotřebu soli
- Nedosolujte hotové pokrmy na talíři - jelikož jsme si navykli na příjem potravin s vyšším obsahem soli, budeme pak potraviny méně slané vnímat jako nedochucené.
- Naučte se vnímat méně slaný pokrm jako dostatečně slaný - je to jen otázka cviku, zpočátku to půjde ztuha, budete však mile překvapeni, až si zvyknete a nadměrné solení vám nebude vůbec chybět.
- Omezte konzumaci pokrmů, jako jsou chipsy, uzeniny nebo instantní výrobky.
- Nepřisolujte při vaření.
- Používejte bylinky - libeček, řeřicha a další koření jsou ideálními pomocníky - jejich aroma do značné míry může překrýt zvyk používat sůl.
- Vyzkoušejte i velmi ostré druhy koření - co pálí, nemusí být tolik slané.
Kdo si musí dát na nadměrné solení pozor
- Lidé s vysokým krevním tlakem - pokud trpíte hypertenzí zapomeňte na sůl úplně. Pro vás je vhodná neslaná dieta, přesněji dieta se sníženým obsahem soli.
- Lidé s onemocněním ledvin
- Obézní lidé - u obézních vede přemíra soli k ještě většímu zadržování vody v těle a tím větší zátěži jednotlivých orgánů.
- Děti - maminky by měly dbát na to, aby si děti nezvykli na vysoký příjem soli, tedy spíše na hodně slanou chuť připravenýh potravin. Riziko představuje tolik moderní a oblíbené fast foody, jejichž hotové potraviny jsou přímo solí přesyceny.
Diskuze