O syndromu neklidných nohou neboli akatizii většina lidí ani neví. Přitom odborníci tvrdí, že toto onemocnění se v naší populaci vyskytuje poměrně často a že některé jeho příznaky na sobě pocítilo zhruba milion lidí v ČR.
Syndrom neklidných nohou - výskyt
Syndromem neklidných nohou trpí většinou starší ženy a především ty, které už několikrát rodily. Ale prakticky se může objevit v jakémkoliv věku. Více jak 50% postižených má akatizii zděděnou. Nemoc se nevyhýbá ani malým dětem kolem desátého roku.
Akatizie se často objevuje u pacientů s chudokrevností, revmatickým onemocněním, neuropatií nebo krvácivými stavy, které vyvolávají nedostatek železa.
Syndrom neklidných nohou – příčiny
- Nízká hladina dopaminu (přenašeč mozkových signálů)
- Narušení mechanismu jenž umožňuje příjem železa
- Dědičnost
Syndrom neklidných nohou lékaři dlouhou dobu nepovažovali za nemoc. V dnešní době ho léčí neurologové a to především ti, kteří se zabývají poruchami spánku nebo Parkinsonovou chorobou.
Syndrom neklidných nohou – příznaky
- Nutkání pohybovat nohama
- Nepříjemné pocity nebo bolesti
- Svědění, pálení, píchání nebo tahání v nohou
- Nespavost
Syndrom neklidných nohou se nejčastěji objevuje v oblasti lýtek, ale mohou být postiženy i paže, chodidla, trup nebo genitálie. Někteří udávají, že cítí, jako by jim v nohách proudila sodovka. Nikdy ovšem nejde o intenzivní bolest, ale o nepříjemné a neobvyklé pocity.
Příznaky syndromu neklidných nohou se zhoršují při klidu a odpočinku v teplém prostředí. Nepříjemné pocity se mohou objevit i během delší nečinnosti, jako je například cestování v autě, vlaku nebo letadle.
Syndrom neklidných nohou – léčba
- Masáže
- Chladivé obklady
- Správná medikace
- Zvýšený příjem železa
Syndrom neklidných nohou lékaři nedokáží zcela vyléčit, ale v potlačení příznaků této nemoci nebo v jejich zmírnění bývají úspěšní.
Diskuze