Syndrom nezdravých budov (SBS)
Kateřina Řehořová
07.06.2006
Strašák nového tisíciletí. Pracujete v kanceláři s klimatizací bez možnosti větrání? Světová zdravotnická organizace podala v roce 1984 zprávu, že v USA a evropských zemích trpí přes 30% obyvatel tzv. Sick Building Syndrome - Syndromem nezdravých budov.
Co je syndrom nezdravých budov (SBS)
Zjednoduše řečeno – je to skupina více či méně závažných nemocí a zdravotních potíží, které si lidé mohou přivodit dlouhodobým pobytem v uzavřených místnostech. V bytech, kancelářích, školách, supermarketech trávíme denně až 18 hodin a trend stále stoupá. Tento problém je tudíž závažný.
Syndrom nezdravých budov – zdravotní potíže
Mezi nejčastější problémy patří
- start nebo zhoršení alergií
- astma, opakované záněty dýchacích cest
- bolest hlavy, podráždění očí
- zvýšený krevní tlak, cholesterol
- kardiovaskulární choroby
- deprese, neuróza, snížená imunita…
Syndrom nezdravých budov ve městě
Vzduch ve městě je plný smogu, je hermeticky uzavřený okny a obohacený o celou řadu chemikálií z nábytku, umělých hmot, PVC, kouře, statické elektřiny. Ze syntetických potahů a koberců stoupá doslova koktejl chemikálií. Tento vzduch – uvnitř budovy je až 10x prašnější než venkovní vzduch. Je jasné, že tento vzduch organismu nemůže prospívat.
Syndrom nezdravých budov – pomoc
O tom, že je SBS zdravotním rizikem není pochyb. Vzduch ve svých uzavřených prostorách můžeme změnit k lepšímu větráním, regulací teploty, vlhkosti, také pomocí přístrojové techniky – čistička vzduchu, ionizátor vzduchu. Tyto přístroje dokáží během několika hodin výrazně zlepšit kvalitu vzduchu a jsou nejlepším řešením. Klimatizace nic neřeší.
Syndrom nezdravých budov – realita
Měření prokázalo, že v centru Prahy a uvnitř budov byly alarmujícím způsobem nízké úrovně ionizace – obsah kladných a záporných iontů kyslíku. Vyšší koncentrace záporně nabitých iontů je prospěšná. Nejproblematičtějšími místy jsou uzavřené kanceláře s klimatizací, místnosti bez oken. Dýchat musí každý, snažte se tedy postarat o čistý vzduch, bez něhož nemůžeme existovat.
Jak se vám líbil článek?
Hodnocení:
5.0
Počet:
1
Nejlepší:
5
Nejhorší:
5
Diskuze