Trápí vás křeče lýtek?
Kateřina Řehořová
30.04.2006
Bolest vás přepadne zcela nečekaně. Lýtkový sval se křečovitě stáhne a nohama vám projíždí tisíce ostrých jehliček. Příčinou může být i vadné postavení nohou nebo špatné obutí.
Křeče vás mohou postihnout při sportu, prochlazení i v noci ve spánku. Křeče vznikají v momentě, kdy se stáhnou jednotlivé svaly nebo celé svalové skupiny a nedokáží se ihned uvolnit.
Co je příčinou křečí lýtek?
- žilní problémy - křeče se objevují v teplejších ročních obdobích, při dlouhém stání nebo sezení
- namožení svalu sportem - namožení svalu vyvolává pouze krátkodobé obtíže
- nadmíra kouření, alkoholu
- diabetes, arterioskleróza,vadné postavení nohou
- nedostatek minerálních látek a vitaminů
Pomoc při křeči lýtek
Dodání hořčíku
Hořčík pomáhá v mnoha případech. Má na svaly uvolňující účinek, ale působí pouze v případě, že je právě jeho nedostatek důvodem křečí. Nedostatek hořčíku se často neprokáže v krevních testech. Může být způsoben alkoholismem, jednostrannou dietou, fyzickou námahou či úžíváním močopudných prostředků.
Přírodní terapie
Pomoci může i přírodní terapie pomocí chininsulfátu (působí na spojení mezi nervy a svalovými vlákny).
Pomožte si ihned
V případě, že jste v zaměstnání celý den na nohou nebo nosíte boty na vysokém podpatku, může být příčinou křečí jednostranné namáhání svalů. Úlevu vám přinese protažení, chůze po měkkém povrchu nebo masáž a koupel v teplé vodě.
Náhlá křeč v lýtku - dejte pozor!
Křeče mohou být způsobeny také trombózou nebo natržením svalu. Často je nutná lékařská pomoc - i v případě, že bolest trvá delší dobu. Velkou roli hraje prevence - odborná léčba stavu nebo nerovnováhy v organismu.
Jak se vám líbil článek?
Hodnocení:
5.0
Počet:
1
Nejlepší:
5
Nejhorší:
5
Diskuze