Oplodnění je proces kdy je spojeno vajíčko ženy se semennou buňkou (spermatem) muže. Za běžných podmínek dochází k oplodnění při pohlavním styku. Oplodněné vajíčko putuje do dělohy, kde v její sliznici probíhá vývoj plodu.
Z různých důvodů není oplodnění tímto způsobem možné. Existují dvě možnosti, jak vajíčko oplodnit uměle (tzv. inseminace a in vitro).
Inseminace
U inseminace je sperma dopraveno do dělohy nebo pochvy speciálním nástrojem. Sperma může pocházet od vlastního muže ženy (homologní inseminace ) nebo od dárce (heterologní inseminace).
In vitro
In vitro je metoda takzvaného mimotělního oplodnění, protože oplodnění je dosaženo mimo tělo ženy. Ve většině případů ve skleněné zkumavce.
Umělé oplodnění – v jakém případě se provádí
Umělé oplodnění se provádí v případě, že má žena porušenou funkci vejcovodů. Ty jsou pak neprůchodné, což znamená, že vajíčko a sperma se nemohou nikdy spojit. To se provádí metodou in vitro. Dále přichází umělé oplodnění v úvahu, když má muž sníženou plodnost (malý počet nebo poškození spermií). V tomto případě se umělé oplodnění provede metodou inseminace.
Umělé oplodnění – jak se provádí
V první řadě se musí provést několik základních vyšetření. Od devátého dne menstruačního cyklu ženy se každý den kontroluje růst vajíčka ve vejcovodu. Nakonec se v nejvhodnějším okamžiku vyvolá uvolnění vajíčka pomocí injekce a je dopraveno sperma.
U metody in vitro se zralé vajíčko vyjme jehlou přes vagínu nebo dutinou břišní. Ve zkumavce se vajíčko se spermiemi spojí. Poté se musí počkat až vyroste mnohobuněčný zárodek (tzv. embryo), který bude pochvou zaveden do dělohy.
Podle dosavadních zkušeností lze říci, že u umělého oplodnění, pokud je provedeno odborně, nehrozí žádné vyšší riziko poškození plodu nebo že budoucí dítě bude postižené.
Diskuze