Vitamíny v těhotenství a zdravý vývoj dítěte

Nejen v průběhu těhotenství, ale také v době jeho plánování i po porodu je třeba kvalitní péče, zvláště jedná-li se o výživu. Nedostatek některých vitamínů může způsobit fyzické i mentální deformace plodu nebo komplikace u porodu.
Ruce položené na těhotenském břichu

Vitamíny pro plánované těhotenství

Těhotenství klade na výživu budoucí maminky velké nároky a s tím je spojena i zvýšená potřeba příjmu vitamínů a minerálů. Pokud vaše tělo trpí jejich nedostatkem, snižuje se šance na otěhotnění i šance zdravého růstu miminka. Proto je se zvýšeným příjmem vitamínů a minerálů třeba začít již v době, kdy těhotenství plánujeme a usilujeme o něj. Nejdůležitější je pro toto období kyselina listová, vitamin C a betakaroten.

Vitamíny v průběhu těhotenství

V první třetině těhotenství, v době kdy dochází k vývoji embrya, je nutné dbát na zvýšený příjem kyseliny listové, která snižuje riziko vzniku vývojových vad. Stejně potřebný je vitamin C, příznivě působící na regeneraci tkání, posílení imunity a správný růst a vývoj kostí. Protože si tento vitamin tělo do zásoby neukládá, je třeba jej doplňovat každý den.

Pro růst buněk, zdravou kůži, oči a kosti je důležitý vitamín A. Protože se ale tímto vitamínem lze snadno předávkovat (a takové předávkování je v těhotenství velmi nebezpečné), vhodnější je užívat betakaroten, ze kterého si tělo dokáže vytvořit tolik vitamínu A, kolik samo potřebuje.

Vitamíny pro děti

Imunitní systém dětí je křehký a proto je třeba jej chránit. Dětský organismus potřebuje pro svou správnou činnost celou škálu vitamínů od A až po D. Pamatujete si, jak jste jako malí museli pít rybí tuk, protože obsahuje spoustu vitamínu D? Vaše děti už takto naštěstí „trpět” nemusí. 
Jak se vám líbil článek? Hodnocení: 5.0 Počet: 1 Nejlepší: 5 Nejhorší: 5

Souvisejicí články

Vázání na snowboardu

Snowboarding

07.03.2006

Tři kostky cukru

Craving

08.03.2006

Detail plaveckého bazénu

Aqua aerobic

08.03.2006

Diskuze

Vybrané video

Bezbolestná léčba zubního kazu

Lifestylový magazín Mineralfit.cz zabaví celou rodinu. Dočtete se zde spoustu informací o zdraví, kráse, stylu, zdravém jídelníčku, zajímavostech ze světa, práci, bylinkách či vztazích mezi rodiči a dětmi.

O magazínu

ZŮSTAŇTE VE SPOJENÍ

POSLEDNÍ ČLÁNKY

POSLEDNÍ TWEETY

© 2021 Railsformers s.r.o., Ochrana osobních údajů Cookies