Za jídlo utratíme měsíčně největší peníze
Měsíčně utratíme nejvíce za jídlo. Především o víkendech lidé hromadně navštěvují nákupní centra, přeplněné nákupní vozíky a nákupy za tisíce přitom nejsou žádnou výjimkou.
Každý to zná, prvotní myšlenka nákupu pouhých rohlíků na svačinu se změní v nákupní horečku a najednou k pokladně tlačíte plný vozík… Je třeba si uvědomit, že plno věcí vlastně vůbec nepotřebujete. Pokud se neumíte ovládnout, vezměte si sebou jen částku, kterou na nákup potřebujete.
Voda a energie. Jak ušetřit?
Další významnou položku v rodinném rozpočtu tvoří platby za vodu a energii. I zde mohou úspory dosáhnout dohromady i desetitisícových částek. Průměrné české rodině se tedy vyplatí zaměřit se na možnosti, jak úspor dosáhnout.
Všeobecně se doporučuje udržovat v obývacím pokoji teplotu mezi 18 až 20°C, v kuchyni 16 až 18°C, v dětském pokoji by mělo být okolo 20°C a na chodbách 15°C. Každý stupeň navíc znamená asi o 6% vyšší náklady.
Vodu ušetříte například sprchováním místo koupele, utěsněním kapajícího kohoutku nebo i zastavením vody při čištění zubů.
Drahá mánie telefonování
Povinným měsíčním výdajem, který jen tak lehce žádná domácnost neovlivní, je nájemné. Účty za telefonování jsou však náklady, které se ovlivnit dají. V dnešní době je běžné, že jedna rodina vlastní několik telefonů. Mají ho i děti. Dohromady pak tyto náklady běžně dosahují tisíců korun.
Jak ušetřit? Dětem omezte měsíční limit a sami volejte jen v nutných případech. Dále se pokuste využívat jiných druhů komunikačních prostředků, jako např. e- mail, icq apod.
Diskuze