Závislost na cigaretách a její podstata

Když byste se zeptali kuřáků, jestli by s kouřením chtěli přestat, více jak 75% by Vám odpověděla, že ano. Tak proč tedy nepřestanou? Co jim vlastně brání v závislosti na cigaretách?

Muž zapalující si cigaretu

Psychická závislost

Psychická závislost je jakousi první částí závislosti. Vzniká u kuřáka v době, kdy se s cigaretou sžil. Kuřák má tuto závislost zafixovanou s určitými rituály a jejich nedodržení mu dělá značné obtíže. A není se čemu divit. Kuřák průměrně vykouří zhruba 15 cigaret a jestli to takhle dělá už 10 let, znamená to, že si asi 55 000 x zapálil, 55 000 x bral cigaretu z krabičky, 55 000 x viděl kouř vinoucí z úst.

Drogová závislost

Drogová závislost je u kuřáků způsobená nikotinem, který je v cigaretách s mnoha dalšími chemickými látkami obsažen. Ke vstřebání potřebuje nikotin zásadité prostředí, což jsou v případě člověka plíce. Následně se krví dostane do mozku, kde způsobí chemické změny podobající se závislosti na kokainu nebo heroinu. Vědci dokázali, že ve většině případech dojde v mozku ke změnám, které už nelze vrátit. To znamená, že kuřák, který byl v minulosti na nikotinu závislý a přestal, i pouhá jedna cigareta pravděpodobně vrátí zase k závislosti.

V dnešní době naštěstí existuje spousta přípravků proti kouření, které Vám pomohou se nepříjemné závislosti na nikotinu zbavit. Pojišťovna ministerstva vnitra dokonce v rámci svých balíčků rozšířené péče na tyto přípravky finančně přispívá.

Abstinenční příznaky

U každého člověka, který je drogově závislý se v případě, pokud se mu droga odejme, projeví abstinenční příznaky. U závislosti na cigaretách se jedná o silnou touhu po cigaretě, špatná nálada, deprese, podrážděnost, nespavost, úzkost, nesoustředění, zvýšená chuť k jídlu nebo frustrace.

Jak se vám líbil článek? Hodnocení: 2.5 Počet: 2 Nejlepší: 4 Nejhorší: 1

Diskuze

Vybrané video

Bezbolestná léčba zubního kazu
Podpořte projekt Cisterna pro hasiče Žulová nákupem v e-shopu s charitativním kalendářem a reklamními předměty.

Lifestylový magazín Mineralfit.cz zabaví celou rodinu. Dočtete se zde spoustu informací o zdraví, kráse, stylu, zdravém jídelníčku, zajímavostech ze světa, práci, bylinkách či vztazích mezi rodiči a dětmi.

O magazínu

ZŮSTAŇTE VE SPOJENÍ

POSLEDNÍ ČLÁNKY

POSLEDNÍ TWEETY

© 2024 Railsformers s.r.o., Zásady zpracování osobních údajů Nastavení Cookies