Zázračná třezalka tečkovaná

Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum) se používala v lidovém léčitelství od nepaměti. Třezalka byla považována za kouzelnou bylinu, která našla často uplatnění v magii. v lidovém léčitelství má mnoho způsobů použití.

Květ Třezalky tečkované

Třezalka tečkovaná - Hypericum perforatum

Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum ) se používala v lidovém léčitelství od nepaměti. Třezalka byla považována za kouzelnou bylinu, která našla často uplatnění v magii. Její použití bylo široké. Počínaje ochranou před bleskem a konče pomocí při napravování náměsíčníků.

Lidové názvy třezalky tečkované

Třezalce tečkované se často také říká arnika nervů, bylina sv. Jana, bylina svatojánská, čarovník, červenej zvoneček, děravec, dřezalka, Janův olej, koření matky Boží, koření postřelené (prostřelené), koření psotníkové, koření sv. Jana, krev sv. Jana, krevníček, krevník, krvavník, křížek, květy sv. Jana, kvítí panny Marie, láska, laskavý koření, lubovník, milovníček, potratnice, prostřelenec, pupková bylina (Kamerarius), střezalka, svatá bylina, svatojánské koření, svatojánské kvítí, trezalka, třesavice, zděšenec, zvonček červený, zvoneček sv. Jana, zvoneček červený, zvonečkové koření, zvonečky.

Sběr třezalky tečkované

Třezalku tečkovanou sbíráme za suchého počasí, nejlépe v červenci kolem 10. hodiny. Celá rostlina musí být olistěná. Svazuje se v kytice a rozvěšuje se ve stínu svázaná do otýpek nebo volně na provaze nebo tyčích. Umělá teplota při sušení nesmí přesáhnout 35 ° C. Květy se po zavlhnutí rychle zabarvují a hnědnou. Je dobré ji občas prohlédnout.

Účinné látky třezalky tečkované

Třezalka tečkovaná obsahuje červenofialové barvivo hypericin, katechinové třísloviny, flavonové glykosidy (hyperosid, rutin, kvercitrin), silici, pryskyřici, organické kyseliny, provitamin A, vitamin C.

Použití

Použití třezalky tečkované je velmi rozsáhlé. Třezalka působí antibioticky, čistí krev, má účinky protizánětlivé, dobře působí na ekzémy (také léky s přídavkem třezalky, pomáhají proti ekzémům a alergiím), odstraňuje otoky, pomáhá při chorobách plic, slinivky břišní i jater, léčí žaludek a dvanácterník (vředy, žaludeční neurózu), hemeroidy (při současné aplikaci vnitřní i vnější), pomáhá při těžkých chřipkách spojených s arytmií či fibrilacemi, působí sedativně, takže se osvědčila při léčbě úzkosti, neklidu, psychickém napětí, neurastenii, panice, depresi apod., pomáhá hojit rány, pohmožděniny i zlomeniny, tlumí vnitřní krvácení a zlepšuje kvalitu cév, podporuje rehabilitaci po mozkových obrnách, při dlouhodobém podávání má příznivé účinky při roztroušené skleróze.

Třezalka by neměla být podávána lidem, kteří trpí těžkou cukrovkou, alergií na pyl, velmi nízkým tlakem a těm, u nichž byl zjištěn metastazující nádor. Nežádoucím účinkem může být přecitlivělost na sluneční záření, která se projevuje záněty zejména na nepigmentovaných místech kůže.

 

Třezalkový čaj

1 lžíce řezané sušené natě třezalky tečkované přidáme do 1/2 l vody. Necháme přejít varem a poté 15 minut paříme. Třezalkový čaj pijeme chladný, 1 šálek denně.

Jak se vám líbil článek? Hodnocení: 4.5 Počet: 2 Nejlepší: 5 Nejhorší: 4

Diskuze

Vybrané video

Bezbolestná léčba zubního kazu
Podpořte projekt Cisterna pro hasiče Žulová nákupem v e-shopu s charitativním kalendářem a reklamními předměty.

Lifestylový magazín Mineralfit.cz zabaví celou rodinu. Dočtete se zde spoustu informací o zdraví, kráse, stylu, zdravém jídelníčku, zajímavostech ze světa, práci, bylinkách či vztazích mezi rodiči a dětmi.

O magazínu

ZŮSTAŇTE VE SPOJENÍ

POSLEDNÍ ČLÁNKY

POSLEDNÍ TWEETY

© 2024 Railsformers s.r.o., Zásady zpracování osobních údajů Nastavení Cookies