Zázrak zvaný levandule

Levandule lékařská ( Lavandula angustifolia ) je prastarou kulturní rostlinou , která má mnohostranné využití. Nejčastěji se z levandule lékařské vyrábějí tinktury , které pomáhají vlasům proti lupům.

Rostlina zvaná Levandule lékařská

Lavandula angustifolia - levandule lékařská

Levandule je prastarou kulturní rostlinou, která se používala především v kosmetice (voňavkářství) a farmacii. Její vonné silice obsažené především v květech byly vyhledávaným prostředkem pro mytí, používala se i k odpuzování hmyzu v obydlích. Využívá se však i v kuchyni jako chuťově výrazné a dosti svérázné koření. Své místo má levandule lékařská i v medicíně, kde se používá její olej jako masážní prostředek, přidává se také do koupelí.

Sběr levandule lékařské

U levandule lékařské se sbírá květ (Flos lavandulae) nebo celá kvetoucí nať (Herba lavandulae). Větve se seřezávají za suchého počasí v červenci až srpnu, ještě před úplným rozvitím květů, a suší se nejlépe zavěšené ve stínu nebo při umělém sušení za teplot do 40 °C.

Účinné látky levandule lékařské

Levandule lékařská obsahuje převážně silice, třísloviny, estery linoloolu, terpetinol. geraniol, kumarin a umbeliferon.

Použití levandule lékařské

Látky obsažené v levanduli lékařské působí fytocidně, potlačují růst baktérií, mají mírně tlumivý účinek na centrální nervstvo, mírně snižují krevní tlak, osvědčily se při křečových stavech žaludku i při rekonvalescenci, působí mírně močopudně a upravuje střevní činnost při nadýmání a průjmech, stimulují slinivku břišní k vyšší produkci enzymů. Zevně se levandule užívá jako součást mastí při zánětech nervů, revmatismu nebo dně (její silice podporuje prokrvení pokožky), v koupelích ji lze použít na špatně se hojící rány. 

Levandulová tinktura proti lupům

Léčivou tinkturu si připravíme z 15 g levandulových květů a 100 ml 30% alkoholu. Vzniklou směs neprodyšně uzavřeme a necháme osm dní stát ve tmavém chladnějším místě. Poté přefiltrujeme. Před mytím hlavy tinkturu vtíráme do pokožky a necháme čtvrt hodiny působit.

Jak se vám líbil článek? Hodnocení: 4.0 Počet: 1 Nejlepší: 4 Nejhorší: 4

Diskuze

Vybrané video

Bezbolestná léčba zubního kazu
Podpořte projekt Cisterna pro hasiče Žulová nákupem v e-shopu s charitativním kalendářem a reklamními předměty.

Lifestylový magazín Mineralfit.cz zabaví celou rodinu. Dočtete se zde spoustu informací o zdraví, kráse, stylu, zdravém jídelníčku, zajímavostech ze světa, práci, bylinkách či vztazích mezi rodiči a dětmi.

O magazínu

ZŮSTAŇTE VE SPOJENÍ

POSLEDNÍ ČLÁNKY

POSLEDNÍ TWEETY

© 2024 Railsformers s.r.o., Zásady zpracování osobních údajů Nastavení Cookies