Vejce obsahuje cenné vitamíny a minerály
Vejce obsahují velké množství bílkovin, které jsou velmi bohaté na esenciální aminokyseliny, dále pak antioxidanty, vitamíny A, D (20% denní dávky), E i K, vitamin B12, železo, fosfor, draslík, hořčík, selen a cholin.
Pravidelná konzumace vajec prospívá našemu zdraví
Pravidelná konzumace vajec pomáhá snižovat krevní tlak (díky peptidům v nich obsažených), podporuje zdravý vývoj a obnovu buněk, pomáhá předcházet slepotě a také pomáhá v boji s obezitou. Tvrzení, že pravidelná konzumace zvyšuje cholesterol, již bylo vyvráceno. Navíc bylo zjištěno, že vejce slouží jako prevence rakoviny, srdečních chorob, roztroušené sklerózy, poruch imunity či duševních chorob.
Tip:
Sníh z bílků smícháme s trochou citrónové šťávy a naneseme na mastnou a nebo smíšenou pleť. Přidáme-li k našlehaným bílkům lžíci olivového oleje, získáme tak domácí masku vhodnou pro zralou, suchou a unavenou pleť.
Vejce a štíhlá linie
Jedno vejce obsahuje pouhých 80 kalorií a pokryje až 15% denní potřeby bílkovin. Lidské tělo dokáže využít výživné látky v něm obsažené až z 95% procent. Světová zdravotnická organizace dokonce doporučuje konzumovat 10 vajec týdně.
Ve studii, která byla publikována v odborném časopise International Journal of Obesity vědci tvrdí, že pravidelná konzumace vajec pomůže ke štíhlé linii, zejména pokud si je dopřejete pravidelně k snídani. I když obsahují vyšší dávku cholesterolu, ostatní v nich obsažené vitamíny a minerály tělu dodají potřebné množství živin a nastartují jej tak pro větší výkon i výdej energie.
Kuchyňská úprava vajec
Nejméně stravitelná (a pro naší linii nejméně vhodná) jsou vejce vařená natvrdo a smažená na tuku. Nejvhodnější jsou vejce vařené takzvaně „na měkko", které vaříme ve vroucí vodě cca 3 minuty. Vejce kupujeme vždy čerstvé (po rozklepnutí musí bílek i žloutek zůstat ohraničené a celistvé), jejich trvanlivost činní 28 dní od data snášky.
Diskuze