Zvolte ten pravý trénink pro jaro

Kdy jindy překonávat sám sebe než v tomto ročním období, kdy už je dlouho vidět a není ani moc zima ani vedro. Příroda kvete, vzduch je čerstvý a voňavý, prostě ideální čas vyrazit ven a dát si pořádně do těla. Ideální je běh. Můžete běhat, kdy chcete, kde chcete a stojí vás to jen pár minut denně a kvalitní tenisky.

Připravená žena na bežecké dráze

Pokud běháte pravidelně, teď na jaře se vám půjde výkonnost nahoru doslova sama od sebe. Jestliže jste v tomto ohledu sportovní nováček, svěží rána a dlouhé teplé večery vás snáz nalákají ven a také tím spíš dokážete u tohoto geniálního pohybu vydržet.

protahování

Strečink v přírodě

Řádné protažení je před výkonem zásadní. A nic na tom nemění skutečnost, že vám zkušení sportovci třeba budou tvrdit opak. Mluví z nich jen lenost. Natažený a měsíce bolavý sval vám za těch pár minut protahování opravdu nestojí. Ještě předtím se ale chvilku lehce proběhněte, ať se šlachy prohřejí a prokrví. A pak už vzhůru k protahování. Skvělé je, že na jaře k tomu můžete využít venkovní nástroje jako kmen stromu, lavičku či zábradlí, aniž by vám k nim přimrzly ruce. Po běhu je opět využijte k závěrečnému protažení a můžete přidat i pár kliků, sklapovaček nebo výpadů. Po aerobní námaze je totiž posilování nejefektivnější.

Pamatujte, že při běhu nenamáháte pouze nohy. Nezapomínejte tedy ani na protažení zad, rukou (obzvláště ramenního kloubu) a také hlavy.

Pokud se vám přece jen navzdory řádnému protažení povede natáhnout si sval či pohmoždit kloub, nepokračujte v tréninku, ale snažte se co nejšetrněji dopravit domů a poraněné místo vhodným léčivým přípravkem. Vyzkoušejte například Dogit. Je k dostání volně prodejný ve formě krému nebo chladivého gelu. Namažte inkriminované místo tenkou vrstvou, nechte vsáknout, pak obvažte stahující gázou a dopřejte si klid. Pokud ale otok či bolest ani po pár dnech neustupuje, zvažte návštěvu lékaře. Do ordinace se vydejte v každém případě, jestliže se na nohu nemůžete pro bolest postavit.

Na druhou stranu pamatujte na to, že správně zvolený pohyb, napomáhá regeneraci po úrazu. Pokud jste si tedy například vyvrkli kotník (můžete s ní vcelku bez potíží chodit, jen na běh se ještě necítíte, protože v určitém úhlu stále dost bolí), zkuste kolo. Při jízdě držíte nohu stále ve stejné pozici, tudíž o bolesti ani nevíte. Přitom ale sval šetrně posilujete a zmírňujete otok.

Vzhůru kondici

Začínejte pozvolna. Ideální je krátkou sestavou atletické abecedy, při níž se přirozeně „doprotáhnete“ a zrychlíte tepovou frekvenci. Pokud je vám tato sestava cizí, postačí výskoky (plynulé střídání levé a pravé odrazové nohy), jelení skoky (odrazy do dálky), poskoky po jedné a po druhé noze.
Při samotném tréninku se snažte uběhnout alespoň patnáct minut v kuse. A pamatujte hlavní pravidlo každého poctivého běžce: zpomalovat můžete dlouho, ale zastavit jen jednou. Což znamená, snažte se pořád běžet. I pomalý běh je pořád běh. Postupně můžete vždycky přidávat a ubírat na rychlosti.

Jak zlepšit výkonnost

Pokud běháte pravidelně delší dobu, což poznáte tak že: se přitom nezadýcháváte, nepíchá vás v boku, nekoukáte pořád na hodinky, kdy už to utrpení skončí, ale naopak při běhu přicházíte na jiné myšlenky, tak je jaro ideální doba, jak zlepšovat výkonnost.

Střídejte rychlé a pomalé úseky, neboli zaběhněte si pár „stovek“. Maximální rychlostí. Počet záleží na vaší momentální formě…

Nebojte se kopců. Pročítejte s tím, že ho nejspíš nevyběhnete hned na jeden zátah. Ale třeba po týdnu už pocítíte zlepšení.

Všechny tyto „překážky“ posilují svaly a tím pádem zlepšují výkonnost. Jen je potřeba se k nim donutit. Stejně jako se začátečník musí zpočátku nutit do běhu. Ale nevzdávejte to – tělo i psychika vám poděkují.

Jak se vám líbil článek? Hodnocení: 4.0 Počet: 1 Nejlepší: 4 Nejhorší: 4

Diskuze

Vybrané video

Bezbolestná léčba zubního kazu
Podpořte projekt Cisterna pro hasiče Žulová nákupem v e-shopu s charitativním kalendářem a reklamními předměty.

Lifestylový magazín Mineralfit.cz zabaví celou rodinu. Dočtete se zde spoustu informací o zdraví, kráse, stylu, zdravém jídelníčku, zajímavostech ze světa, práci, bylinkách či vztazích mezi rodiči a dětmi.

O magazínu

ZŮSTAŇTE VE SPOJENÍ

POSLEDNÍ ČLÁNKY

POSLEDNÍ TWEETY

© 2024 Railsformers s.r.o., Zásady zpracování osobních údajů Nastavení Cookies