Druhy antikoncepce
Kombinovaná hormonální antikoncepce
Jde o kombinaci estrogenů a gestagenů. Principem hormonální kombinované antikoncepce je zablokování ovulace a ovlivnění hlenu v děložním hrdle tak, aby byl pro spermie nedostupný. Do této skupiny patří většina antikoncepčních pilulek. Je spolehlivá a má příznivé zdravotní účinky. Při dlouhodobém užívání ale zatěžuje trávicí systém a játra.
Náplast – novodobá hormonální antikoncepce
Novodobou hormonální antikoncepcí je čtvercová náplast, která se lepí na stehno, na ruku, na záda – prakticky kamkoliv chcete (s výjimkou prsou). Mění se pouze jednou týdně a je stejně bezpečná jako hormonální antikoncepce ve formě tablet. Z náplasti se uvolňují hormony bránící ovulaci a ztěžující pronikání spermií do dělohy. Přes kůži se pak tyto látky dostávají do krevního oběhu. Pronikání hormonů přes kůži je velmi šetrné k našemu organismu – nezatěžuje trávicí trakt ani játra.
Gestagenní hormonální antikoncepce
Tato antikoncepce obsahuje pouze gestagen. Je vhodná pro ženy, kterým se nedoporučuje užívání estrogenu. Gestagenní hormonální antikoncepce chrání před rakovinou dělohy a vaječníků. Na našem trhu je ve formě tablet, injekcí a podkožních implantátů.
Bariérová antikoncepce
U nás se můžeme setkat pouze s jedním druhem bariérové antikoncepce, což je kondom. Principem této antikoncepce je zabránit spermiím průnik do pochvy. Nevýhodou je menší spolehlivost.
Nitroděložní antikoncepce
Principem nitroděložní antikoncepce je zavedení plastového tělíska do dělohy. Protože působí v děloze jako cizí těleso, přitahuje bílé krvinky, které ničí spermie. Nitroděložní antikoncepce se zavádí na dobu maximálně pěti let, pak je nutná její výměna.
Chemická antikoncepce
V tomto případě jde o tablety, čípky, gely a krémy, které se před pohlavním stykem zavádějí do pochvy. Chemická antikoncepce se řadí mezi ty méně spolehlivé, dá se ale zkombinovat s kondomem.
Pohotovostní antikoncepce
Tato antikoncepce dokáže zabránit otěhotnění i v případě, že ji použijete až po pohlavním styku. Pohotovostní antikoncepci je ale vhodné použít jen ve výjimečných případech, např. při nechráněném pohlavním styku, při sklouznutí nebo prasknutí kondomu.
Spousta lidí se ptá, který druh antikoncepce, je jak spolehlivý. Ale důležitější než spolehlivost antikoncepce, je spolehlivost toho, kdo ji užívá.
Diskuze