Atletika - královna olympijských her

Atletika je jednou z nejstarších sportovních odvětví, byla hlavní náplní antických olympijských her. Atletiku směli dlouho provozovat jen muži, teprve v roce 1922 mohly ukázat své dovednosti i ženy.
Běžící muži s připnutými čísly

Co všechno atletika zahrnuje

Atletika je sportovní odvětví vycházející ze základních pohybových činností člověka. Skládá se ze soutěží na dráze - překážkové běhy, štafetové běhy, sportovní chůze; soutěží mimo dráhu - silniční běhy, terénní běhy, silniční chůze; a soutěže v hracím poli - skoky, vrhy, hody. Její součástí jsou také víceboje (pětiboj, sedmiboj, desetiboj).

Co znamená lehká a co těžká atletika?

Lehká atletika obsahuje výše zmíněné běhy, skoky, vrhy, víceboje. Těžkou atletikou se rozumí zápas a vzpírání.

Význam atletiky

Atletika zajišťuje všestranný rozvoj a poskytuje široký výběr pro sportovní vyžití. Atletická cvičení mohou být prováděna i v přírodních podmínkách (louka, les, park), což zvyšuje jejich zdravotní význam. Je součástí tělesné přípravy většiny sportů.

Historie a vývoj atletiky

Kolébkou organizované atletiky je antické Řecko, kde byla atletika hlavní náplní antických olympijských her. Veřejnosti bylo atletické závodění zpřístupněno až v 19. století, a to především v Anglii. Vznik a rozvoj atletiky na našem území byl spojen se založením Sokola v Čechách.
Jak se vám líbil článek? Hodnocení: 5.0 Počet: 1 Nejlepší: 5 Nejhorší: 5

Diskuze

Vybrané video

Bezbolestná léčba zubního kazu
Podpořte projekt Cisterna pro hasiče Žulová nákupem v e-shopu s charitativním kalendářem a reklamními předměty.

Lifestylový magazín Mineralfit.cz zabaví celou rodinu. Dočtete se zde spoustu informací o zdraví, kráse, stylu, zdravém jídelníčku, zajímavostech ze světa, práci, bylinkách či vztazích mezi rodiči a dětmi.

O magazínu

ZŮSTAŇTE VE SPOJENÍ

POSLEDNÍ ČLÁNKY

POSLEDNÍ TWEETY

© 2024 Railsformers s.r.o., Zásady zpracování osobních údajů Nastavení Cookies