Barvoslepost - co je příčinou?

Barvoslepost je jednou z očních vad, která postihuje převážně muže. Jak se tato porucha barevného vnímání projevuje a dá se nějak léčit? A co je možnou příčinou vzniku barvosleposti?
Duha končící za stromy

Barvoslepost – co je příčinou?

Barvoslepost (tzv. daltonismus) je poruchou barevného vnímání. Tato porucha je poměrně dost rozšířená, častěji jí trpí muži, zejména běloši.

Barvoslepost – jak vzniká?

Barvoslepost je termín, kterého se používá k popsání dědičné neschopnosti rozeznávat od sebe určité barvy. Všechny barvy, které vidíme, jsou kombinací červené, zelené a modré - základních barev světelných paprsků, které vstupují do našich očí. Většinou se nejedná o 100% barvoslepost - tedy naprostou neschopnost rozeznat barvy (co ještě nevíte o zraku? klikněte zde). Lidé s touto poruchou nedokáží některé barvy rozeznat (vidí je „stejně“), zatímco jiné barvy od sebe rozlišují.

Barvoslepost – co může být příčinou?

  • Ve většině případů se jedná o genetickou poruchu. Příčinou barvosleposti je absence nebo defekt pigmentu čípků na sítnici oka. Většina barvoslepých lidí má poškozen pouze jeden (ze tří) pigmentů a proto stále dokáží některé barvy rozlišovat. Závažnější poškození (dvou i všech tří druhů pigmentu) jsou velmi vzácná.
  • V některých případech se barvoslepost vyvine až v průběhu života díky působení toxických látek. Některé testy prokázaly, že se objevuje u zaměstnanců, kteří pracují s nebezpečnými látkami. Projevilo se to zhoršenou schopností rozlišovat mezi žlutou a modrou, které se postupně rozšiřuje i ve zhoršeném rozlišování zelené a červené barvy. Mezi rizikové látky patří např. styrén, karbon disulfid, n-hexan, PCE a další rozpouštědla a hnojiva používaná v průmyslu.
  • Podobný efekt mají také některá antibiotika, barbituráty nebo léky proti tuberkulóze.
  • Barvoslepost může také být průvodním jevem některých chronických onemocnění.

Barvoslepost – jak tito lidé vidí?

  • Tato vada se projevuje neschopností rozeznávat mezi zelenou a červenou barvou. V závislosti na typu porušeného pigmentu barvoslepí lidé mají problém s rozpoznáváním některých barev, tyto barvy jim splývají.
  • Porucha je diagnistikována pomocí testu (Ishiharův test). Úkolem člověka v tomto testu je přečíst číslo či písmeno zobrazené na obrázku.
  • Jak můžeme porovnat barvoslepé vidění s „normálním“ viděním? Existují totiž lidé, kteří mají poškozené barevné vnímání pouze na jednom oku. Pomocí jejich výpovědí se podařilo vytvořit modely vystihující, jak se u těchto lidí prostor všech barev redukuje. A toho se používá při diagnostice této poruchy.
  • Barvoslepost se nedá léčit, a proto některá povolání nemohou tito lidé vykonávat. Většina lidí se však naučí žít s touto malou neschopností bez problémů.
Jak se vám líbil článek? Hodnocení: 4.0 Počet: 2 Nejlepší: 5 Nejhorší: 3

Souvisejicí články

Vázání na snowboardu

Snowboarding

07.03.2006

Tři kostky cukru

Craving

08.03.2006

Detail plaveckého bazénu

Aqua aerobic

08.03.2006

Diskuze

Vybrané video

Bezbolestná léčba zubního kazu

Lifestylový magazín Mineralfit.cz zabaví celou rodinu. Dočtete se zde spoustu informací o zdraví, kráse, stylu, zdravém jídelníčku, zajímavostech ze světa, práci, bylinkách či vztazích mezi rodiči a dětmi.

O magazínu

ZŮSTAŇTE VE SPOJENÍ

POSLEDNÍ ČLÁNKY

POSLEDNÍ TWEETY

© 2021 Railsformers s.r.o., Ochrana osobních údajů Cookies