Zjistěte proč
Pokud zjistíte, že vaše dítě krade, nevyšilujte. Nepřiměřeně tvrdé tresty obvykle nic neřeší – ba naopak mohou z trucu vést k podobnému skutku. Dejte důrazně najevo nesouhlas, ale zajímejte se také, proč se dítě ke krádeži uchýlilo. Důležitější než trest je totiž odhalit a napravit samotnou příčinu.
Peníze jako prostředek ke splnění tužeb
Utrácíte peníze pouze za důležité, potřebné věci a za hlouposti nevydáte ani korunu? To může být jedna z příčin krádeže. Dítě touží jít do obchodu a koupit si, po čem touží – dopřejte mu to proto alespoň občas, myšlenky na krádež díky tomu odsunete do ztracena. Pomáhá také dávat dítěti alespoň malé kapesné, ať si může nějakou tu drobnost občas pořídit samo. Touží po velkých věcech? Vysvětlete mu svou finanční situaci, aby si uvědomilo, že na rozhazování prostě nemáte. Umožněte mu ale peníze získat jinak – třeba brigádou.
Peníze pro zvýšení obliby u přátel
Další možnou variantou je, že vaše dítě těžko získává kamarády a proto se je snaží koupit. Pořídí jim co chtějí a najednou cítí, že je lépe přijímáno. V dnešní době se děti snaží přiblížit svým vrstevníkům i způsobem oblékáním a tím, co je považováno za „in“ – třeba mít už na základní škole mobilní telefon. To všechno může vést k touze po krádeži – dítě ví, že mu žadonění u rodičů nepomůže, a tak se zařídí po svém. Zde se vyplatí zapracovat na sebevědomí dítěte – rozvíjejte jej v tom, co jej baví.
Uvolněná či příliš tvrdá morálka
Nejhorší jsou případy, kdy v rodině vládne uvolněná morálka. Pak se hříchy dítěte napravují těžko, rodiče by přece jen měli jít příkladem. Ke krádeži ale může vést i tvrdý styl výchovy – samotná krádež je pak jakousi vzpourou. Zde doporučujeme návštěvu psychologa.
Diskuze