Co se k cystoskopii používá
K vyšetření se používá přístroj zvaný cystoskop. Je to optické zařízení, které se skládá z ohebného nebo rovného tubusu, optiky a zdroje světla. Tubus se opatrně zavádí močovou rourou do močového měchýře. Na volný konec se nasadí optika či vnitřní kamera. Data z cystoskopie vidí lékaři na obrazovce.
Cystoskopie má tu výhodu, že skrz tubus lze zavést malé nástroje a odebrat vzorky.
Kdy se cystoskopie doporučuje
Cystoskopie se využívá v urologii a gynekologii. Urolog vám toto vyšetření obvykle doporučí, pokud má podezření na nádorové, zánětlivé či jiné onemocnění močového měchýře.
Gynekolog vám cystoskopii doporučí hlavně při nádorech vnitřních pohlavních orgánů. (Chcete se dozvědět více o gynekologickém vyšetření?). Tak zjistí, zda nádor neprorůstá do stěny močového měchýře.
Jak se cystoskopie provádí
Cystoskopie se provádí v tzv. gynekologické poloze, což znamená, vleže na zádech s pokrčenýma nohama na opěrách. Jelikož je vyšetření poměrně bolestné, lékař nanese na tubus znecitlivující gel.
U žen je cystoskopie poměrně jednoduchá, jelikož je jejich močová trubice krátká. Naopak u mužů mohou při zavádění nastat komplikace, protože v některých místech může být močová trubice zúžená.
Jakmile se tubus zavede, naplní se močový měchýř tekutinou a jeho stěny se oddálí. Pak lékař pomocí optiky močový měchýř prohlíží.
Celková doba cystoskopie trvá přibližně 5 – 15 minut.
Diskuze