Dehydratace – hrozba léta
Kateřina Řehořová
27.06.2006
V parných letních dnech hrozí dehydratace a vyčerpání organismu. Větší úbytek vody v těle může mít za následek selhání některých orgánů a při ztrátě tekutin větší než 15% může být následkem smrt. Víte, jak se před dehydratací chránit?
Léto a dehydratace
Lidské tělo je z větší části tvořeno vodou, která se v horku odpařuje. Proto bychom za parných letních dnů měli vypít až 5 litrů denně. Totéž platí při zvýšené tělesné námaze.
Dehydratace – jak moc je nebezpečná?
Při nedostatku tekutin v těle dochází k narušení chemické rovnováhy mozku a tělo se dostává do toxického stavu. Následně přicházejí komplikace – výpadky paměti, selhání ledvin nebo srdeční zástava.
Pitný režim
Pijte méně a častěji, i tehdy, kdy nemáte žízeň. Vyvarujte se alkoholu, který dehydrataci ještě více prohlubuje. Ideální nejsou ani sladké nápoje (cukr zabraňuje vstřebávání tekutiny), volte raději neperlivé vody (perlivé zvyšují tvorbu moči). Více o pitném režimu se dozvíte zde. Zvýšený příjem tekutin dodržujte nejen v létě a při zvýšené námaze, ale také po opilosti, při těžkých průjmech a zvracení, které také způsobují dehydrataci.
Dehydratace - příznaky
- máte studené nohy, a to i v teplé místnosti
- suchá ústa, rty a kůže, ztráta pružnosti pokožky
- málo moči, tmavá hustá moč
- nejasné, zapadlé oči
- netečnost, únava
- hluboká čára ve středu jazyka
Dehydratace - léčba
- rehydratační roztok na předpis lékaře
- dostatek tekutin – cukerný roztok (2 lžičky cukru na 200 ml vody)
- podávejte tekutiny každé 2 – 3 hodiny, ne alkohol ani mléko!
- zvracíte-li, užívejte tekutinu jen po několika doušcích po hodině
Jak se vám líbil článek?
Hodnocení:
3.0
Počet:
1
Nejlepší:
3
Nejhorší:
3
Diskuze