Jezdectví a disciplíny

Jezdectví je poměrně mladý sport. Kůň byl dlouho využíván jako dopravní prostředek nebo pomocník připráci, ale ke sportovním účelům začal sloužit až s příchodem technického rozvoje.
Žena sedící na hnědém koni

Historie jezdectví

První lidé, kteří začali jezdit na koni, byli asijští nomádi ve 4.-3. tisíciletí př. n. l. Od této doby člověk koně využíval jako dopravní prostředek nebo jako pomocníka při práci. Zvrat nastal v 19. století během technického rozvoje. Koňskou sílu začaly nahrazovat stroje a koně se začali využívat ke sportovním účelům.

Jezdecké disciplíny

V jezdectví je nejdůležitější soulad koně a jezdce. Jezdectví se dělí na několik disciplín:
  • drezůra - v této disciplíně kůň předvádí předepsané cviky ve cvalu, klusu i v chůzi. Důležité je, aby kůň vypadal elegantně.
  • parkur - kůň a jezdec musí v určeném prostoru (kolbišti) přeskákat postavené překážky s co nejmenším počtem chyb.
  • pony sport - pony je závodní kůň, který v kohoutku nedosahuje více než 148 cm. Pony sport jsou jezdecké soutěže, kde jezdci jsou hlavně děti.
  • reining - westernová disciplína zaměřená hlavně na poslušnost koně.
  • spřežení - soutěží se v jednospřeží, dvojspřeží a čtyřspřeží. Závod má tři časti-drezůru, terénní jízdu tzv. maratón a překážkovou jízdu.
  • voltiž - při této disciplíně se na neosedlaném koni předvádějí gymnastické cviky. Závod se skládá z povinné sestavy a volné jízdy.
  • všestrannost - nejnáročnější jezdecká disciplína testující všestrannost koně. Soutěž se skládá z drezůry, parkuru a terénní zkoušky.
  • vytrvalostní jízdy = distanční dostihy - při této disciplíně se prověřuje hlavně vytrvalost a zdatnost koně, ale také jezdcovy schopnosti správně vést koně a odhadnout jeho vhodné tempo.
Jak se vám líbil článek? Hodnocení: 3.0 Počet: 1 Nejlepší: 3 Nejhorší: 3

Souvisejicí články

Vázání na snowboardu

Snowboarding

07.03.2006

Tři kostky cukru

Craving

08.03.2006

Detail plaveckého bazénu

Aqua aerobic

08.03.2006

Diskuze

Vybrané video

Bezbolestná léčba zubního kazu

Lifestylový magazín Mineralfit.cz zabaví celou rodinu. Dočtete se zde spoustu informací o zdraví, kráse, stylu, zdravém jídelníčku, zajímavostech ze světa, práci, bylinkách či vztazích mezi rodiči a dětmi.

O magazínu

ZŮSTAŇTE VE SPOJENÍ

POSLEDNÍ ČLÁNKY

POSLEDNÍ TWEETY

© 2021 Railsformers s.r.o., Ochrana osobních údajů Cookies