Kuželky byly v minulosti hazardní hrou

Kuželky se v minulosti hrály o peníze a zápasy často končily bitkou. Po čase byl na hru dokonce vydán zákaz a hráči byli pronásledováni. S velkou popularitou se kuželky setkaly i v pražských chudinských čtvrtích.
Barevné plastové kuželky

Kuželky - jednoduchý a velmi starý sport

Kuželky jsou jedním z nejstarších sportů. Ve starověku se lidé snažili koulemi zasáhnout určený cíl, který představovaly kosti, a to nejdříve hodem, později koulením.

Kuželky jako hazardní hra

Pravidla začali kuželkám dávat Germáni, kteří zasahovali tři, sedm nebo devět kuželek. Ty byly vyrobeny buď z koňských kostí, nebo ze dřeva. První písemné zmínky o kuželkách jsou již z 12.stol.n.l. V kronice Rothenburgu se o nich píše jako o hazardním sportu, protože se hrálo o peníze a zápasy často končily bitkou, proto byl po čase vydán zákaz na hru kuželek a hráči byli pronásledováni. V 16. a 17.století se kuželky setkaly s velkou popularitou hlavně v pražských chudinských čtvrtích. První oficiální kuželkářské kluby začaly vznikat v 19.století.

Kuželkářské kluby

První mezinárodní kuželkářskou organizací byla v roce 1885 International Bowling Asociation ve Stockholmu. Naši zemi zastupoval německý svaz. Teprve v roce 1931 jsme měli vlastní organizaci – Asociaci čs. sportu kuželkářského. Válka činnost klubu přerušila, ale po ní byla založena nová organizace, která několikrát změnila svůj název. Organizaci kuželkářských soutěží a turnajů u nás v současnosti řídí Česká kuželkářská asociace.

Více o bowlingu v článku >>

Turnaje v kuželkách

Pokud si myslíte, že kuželky jsou jen rekreační sport, mýlíte se. Národních i mezinárodních kuželkářských turnajů se účastní hráči všech věkových kategorií. Soutěží se ve dvojicích, v družstvech nebo jednotlivě. Čeští kuželkáři získali od roku 1955 více než stovku bronzových, stříbrných i zlatých medailí i mnoho z nich se stali i mistry světa.

Jak se vám líbil článek? Hodnocení: 5.0 Počet: 1 Nejlepší: 5 Nejhorší: 5

Souvisejicí články

Vázání na snowboardu

Snowboarding

07.03.2006

Tři kostky cukru

Craving

08.03.2006

Detail plaveckého bazénu

Aqua aerobic

08.03.2006

Diskuze

Vybrané video

Bezbolestná léčba zubního kazu

Lifestylový magazín Mineralfit.cz zabaví celou rodinu. Dočtete se zde spoustu informací o zdraví, kráse, stylu, zdravém jídelníčku, zajímavostech ze světa, práci, bylinkách či vztazích mezi rodiči a dětmi.

O magazínu

ZŮSTAŇTE VE SPOJENÍ

POSLEDNÍ ČLÁNKY

POSLEDNÍ TWEETY

© 2021 Railsformers s.r.o., Ochrana osobních údajů Cookies