Máte chorobný strach z porodu?

Brání vám strach z porodu počít dítě? Vyhýbáte se kamarádkám, které potomka mají nebo jej čekají? Možná trpíte chorobným strachem z porodu, tokofobií.

Ruce položené na těhotenském břichu

Jak se projevuje tokofobie

Je jich stále více. Žen, které kvůli panické hrůze z porodu odkládají těhotenství nebo se rozhodnou žít bez dětí úplně. Již pouhá zmínka o porodu v nich vyvolává pocity nevolnosti, na videozáznamy příchodu dítěte na svět se nemohou dívat vůbec. Mnohdy se nemohou zbavit pocitu, že porodit dítě prostě nedokážou, že po něm zůstanou doživotně poznamenané nebo během porodu dokonce zemřou. Děti přitom tyto ženy většinou mají rády. O to horší je situace, kdy se mateřské touhy mísí s nepřekonatelným strachem z porodu.

Co způsobuje chorobný strach z porodu

Prvním popudem k panické reakci může být shlédnutí videa s porodem nebo vyprávění hrůzostrašných historek z porodního sálu. Příčina chorobného strachu z porodu ale vězí většinou hlouběji v lidské psychice. Lidé mají přirozeně strach z neznámých věcí, někteří jsou méně odolní vůči bolesti a stresu. Velkou roli hraje také nedůvěra ve vlastní tělo či schopnosti, strach z bolesti, z deformace pohlavních orgánů či vzniku sexuálních potíží. V pozadí strachu ale mohou stát i skryté příčiny – například partnerské potíže, pochybnosti o partnerském vztahu nebo pochybnosti ve schopnosti být dobrou matkou.

Rodit s tokofobií zakázáno

Přestože jsou tokofobičky fyzicky schopny počít i porodit dítě, není dobrý nápad se do plození potomka pouštět, dokud se svou tokofobií něco neudělají. Hrozí jinak, že devět měsíců prožitých ve stresu a obavách, že se den D, tedy den porodu, stále blíží, se odrazí na zdraví matky i dítěte. Výzkumy navíc prokázaly, že tokofobické matky si v průběhu těhotenství tajně přejí potratit a mohou potrat dokonce vyvolávat (nadměrným cvičením, užíváním některých léků apod.). Pokud žena přeci jen dojde až na samý konec těhotenství, je tu zase nebezpečí, že trauma z porodu způsobí poporodní deprese a problémy s přijetím dítěte.

Kde hledat pomoc

Některé ženy vidí jako řešení porod císařským řezem – k tomu jsou ale zapotřebí medicínské důvody a ne pouhé přání rodičky. Zákonnou variantou je podstoupení epidurální analgezie, kdy cítí žena při porodu jen minimální bolest. O možnostech tlumení porodních bolestí čtěte více ZDE.

Důležité je uvědomit si, že tokofobie je problém psychický, měl by se tedy léčit u psychologa. Bez odborné pomoci je šance, že panický strach z porodu sám zmizí, minimální. S přibývajícími lety navíc tokofobie přináší další a další potíže – zklamání partnera, který touží po dítěti, pocit méněcennosti a studu před ženami, které takové obavy z porodu nemají. Vzhledem k tomu, že spousta párů se marně snaží počít dítě a že být matkou je v dnešní společnosti považováno za jakousi společenskou povinnost, je tokofobie problém opravdu nepříjemný. Chorobným strachem z porodu přitom trpí každá šestá žena a každá pátá prvorodička!

Císařský řez jako trend

Předporodní kurzy a jejich výhody

Porod - jak překonat strach z bolesti

Rizika těhotenství v pozdním věku

Jak se vám líbil článek? Hodnocení: 4.5 Počet: 4 Nejlepší: 5 Nejhorší: 3

Diskuze

Vybrané video

Bezbolestná léčba zubního kazu
Podpořte projekt Cisterna pro hasiče Žulová nákupem v e-shopu s charitativním kalendářem a reklamními předměty.

Lifestylový magazín Mineralfit.cz zabaví celou rodinu. Dočtete se zde spoustu informací o zdraví, kráse, stylu, zdravém jídelníčku, zajímavostech ze světa, práci, bylinkách či vztazích mezi rodiči a dětmi.

O magazínu

ZŮSTAŇTE VE SPOJENÍ

POSLEDNÍ ČLÁNKY

POSLEDNÍ TWEETY

© 2024 Railsformers s.r.o., Zásady zpracování osobních údajů Nastavení Cookies