Máte doma malého génia? Co s ním?

Malých géniů najdeme v naší společnosti přes tři procenta. Nepatří tady náhodou i vaše dítko? Takové děti mají IQ 130, což je i u dospěláka nadprůměrná hodnota. Jak se to pozná, co s dítětem dělat, aby se nenudilo? Vše prozradíme.

Holčička s brýlemi

Písek a pohádky? Ani za nic

Takový malý génius vymění lopatičku s kyblíčkem nebo pohádkové knížky, za učení písmenek, čísel a listování v encyklopediích. Neustále se vás bude ptát na spoustu věcí a moc toho nenaspí. Dítko může být buď všeobecně nadané, tedy vyniká ve všech oblastech, nebo jen v jedné. V tomto případě je časté například matematické či jazykové nadání. Těchto dětí je ve společnosti až 15 %.

Jak a kdy génia odhalíte?

První známky geniality lze odhalit už dva nebo tři měsíce po narození. Miminko se dříve otáčí, zvedá hlavičku, sedí a chodí. Ovšem není stoprocentní, že půjde o malého génia, tohle se občas stává u každého dítěte. Pokud jsou dítku dva nebo tři roky, umí pěkně mluvit a dobře chápe, možná z něj génius bude. Některé děti už ve dvou letech projevují zájem o písmena a čísla. Ve čtyřech letech jsou schopné psát, číst, počítat a projevují zájem o encyklopedie a rády diskutují o pro děti netradičních tématech. Těžko dítě začleníte do kolektivu vrstevníků, nebude si s nimi příliš rozumět. Možná ani výchova nebude snadná.

Měření IQ – stačí ve čtyřech letech

Inteligenční kvocient lze měřit už u dvouletých dětí, ale lepší je vyčkat do čtvrtých narozenin. Dítko se dokáže lépe soustředit a vydá lepší, tedy objektivnější výkon. Ověření IQ je dobré ve třetí třídě základní školy, je totiž možné, že se IQ srovná s vrstevníky.

Už víte, že génia máte. Co teď s ním?

Je jen na rodičích zda pro dítě zvolí normální školu, nebo školu specializovanou. Při volbě normální školy, je možné talent rozvíjet pomocí kroužků a jiných aktivit. Školský zákon umožňuje nadaným dětem přeskočit jednu třídu či zvolit individuální vzdělávací plán. Je třeba získat souhlas ředitele školy a dítě musí podstoupit zkoušky a testy, pro ověření výuky.

Je to na rodičích

Žádný psycholog neřekne lépe než rodiče malého génia, zda bude lepší normální škola doplněná kroužky nebo škola speciální. I nadprůměrně inteligentní dítě nemusí mít žádný problém se začleněním do kolektivu vrstevníků. Může mít dokonce zájem o normální aktivity jako je fotbal, hokej, judo nebo gymnastika. Problém nastává, jestliže si dítě díky nadprůměrné inteligenci kamarády nenajde. Jsou i případy, kdy se takové dítě stává terčem posměšků a šikany. Tady rozhodně přichází v úvahu speciální škola pro nadprůměrné děti.

ČR není na nadprůměrně inteligentní děti nijak zvlášť připravená

S dětmi, které mají umělecký a sportovní talent to je snadnější. Pro děti s nadprůměrným IQ je u nás jen několik škol spolupracujících s Mensou. Rodiče mají možnost zvolit speciální soukromé školy, jenže ty jsou logicky dost nákladné. Školka pro malého génia vyjde na 15 000 měsíčně, o škole raději nemluvě.

Kdo by nebyl rád za nadprůměrně chytrou ratolest, a to i za cenu ztráty nervů, sil a peněz. Pokud právě vy doma malého génia máte, přispějte nějakou radou do diskuze. Budeme rádi.

Učíme dítě mluvit

Jak naučit dítě psát

Když dítě nemá kamarády

Jak se vám líbil článek? Hodnocení: 3.0 Počet: 1 Nejlepší: 3 Nejhorší: 3

Diskuze

Vybrané video

Bezbolestná léčba zubního kazu
Podpořte projekt Cisterna pro hasiče Žulová nákupem v e-shopu s charitativním kalendářem a reklamními předměty.

Lifestylový magazín Mineralfit.cz zabaví celou rodinu. Dočtete se zde spoustu informací o zdraví, kráse, stylu, zdravém jídelníčku, zajímavostech ze světa, práci, bylinkách či vztazích mezi rodiči a dětmi.

O magazínu

ZŮSTAŇTE VE SPOJENÍ

POSLEDNÍ ČLÁNKY

POSLEDNÍ TWEETY

© 2024 Railsformers s.r.o., Zásady zpracování osobních údajů Nastavení Cookies