Panenský Týnec a záhadný chrám
Nedostavěný gotický chrám v Panenském Týnci je starý téměř sedm století, přesto dodnes není úplně jisté, kdo chrám nechal postavit. Podle historiků tak s největší pravděpodobností učinil Jaroslav Plichta ze Žerotína – čestný člen družiny českého krále Jana Lucemburského a stavitelem byl sám velikán Petr Parléř. Mělo se evidentně jednat o jeden z největších chrámů u nás, poté, co ale Plichta ze Žerotína padl v boji, chrám zůstal nedokončený.
Stavba je vysoká přes 20 metrů a stojí na velmi silné léčivé zóně. Tato zóna údajně přináší pocit náhlé radosti ze života, odstraňuje deprese, bolesti hlavy, dodává sebevědomí, posiluje obranyschopnost. Chodí zde mladí i staří, zdraví i nemocní – a právě ti potvrzují léčivé účinky místa. Citlivější jedinci zaznamenávají mrazení po celém těle či náhlý příval energie. Nejsilnější je přitom místo přímo uprostřed chrámu.
Klášter klarisek a ostatky svaté Anežky
Chrám ale není zdaleka jediným místem, kde na vás v Panenském Týnci dýchne zvláštní pocit. Významný je i přilehlý františkánský klášter, který nechal otec Jaroslava Plichty, Habart ze Žerotína, postavit jako poděkování za uzdravení své manželky. Ta nemohla otěhotnět, po návštěvě Anežského kláštera v Praze ale najednou cítila, že je vyléčena a záhy na to se jí také skutečně narodilo první dítě (úsměvné je, že nakonec měla dětí celkem šest). Klášter je proto zasvěcen svaté Anežce a podle některých pověstí jsou právě v Panenském Týnci ostatky svaté Anežky ukryty. V klášteře žily panny z klášterního řádu klarisek, který založila právě sv. Anežka. Původní vzhled kláštera bohužel změnil požár a hustitské boje, nedávno proběhla také rekonstrukce – nyní je klášter využívám jako obecní úřad a knihovna. Přesto zůstala mystická atmosféra místa zachována.
Tajemné okolí Panenského Týnce – co stojí za to navštívit
Kamenný pastýř – největší menhir ČR
Návštěvníci Panenského Týnce často spojují výlet se zajížďkou do nedaleké obce Klobouky, kde se nachází největší český menhir zvaný Kamenný pastýř. Menhir je 3,5 m vysoký, v nejširším místě dosahuje jednoho metru a váží 5 tun. Byl postaven ve 4. stol. před n. l. a původně byl obklopen několika dalšími menšími kameny – ty však byly časem odebrány kvůli orbě. Také význam menhirů je dodnes opředem tajemstvím – sloužily patrně k posvátným a astronomickým účelům.
Kromlech v Zíchovci
Okrouhlé seskupení vztyčených kamenů, jaké známe např. z Velké Británie (Stonehange), se nachází také ve vesnici Zíchovec. Jedná se o repliku prehistorických kruhů.
Boží hrob – český kousek Jeruzaléma
Raritou je napodobenina jeruzalémského Božího hrobu – vybudována na návrší tzv. Okrouhlíku (330 m. n. m.) v roce 1665 na popud Bernarda Ignáce z Martinic. Ve stejném roce byl kostel vysvěcen, konaly se zde pravidelně bohoslužby. Interiér skýtá spoustu pozoruhodných symbolik.
Slané město Slaný
Město Slaný bylo skutečně pojmenováno podle soli, která zde byla kdysi získávána z vody – lidem, kteří z vody sůl vyvařovali, se říkalo solnaři. Město se pyšní mnoha zachovalými historickými objekty – kostelem Nejsvětější trojice (postaveném na místě popraviště zv. Golgata), Černou baštou – zachovalou částí původního opevnění, Velvarskou bránou, hospodářskou záložnou a mnohým dalším. V historickém jádru města si budete připadat, jako by se zastavil čas.
Diskuze