Pomocníci pro zdravé zuby

Když se řekne zubní hygiena, každý z nás si představí zubní pastu a kartáček. Tím naše představa o zubní péči většinou končí. Když dentista odhalí další zubní kaz, říkáme si: Co jsem udělal/a špatně?
Ústa namalované červenou rtěnkou

Zubní pasta a kartáček vás před paradentózou neochrání

V ústech člověka žijí tisíce mikroorganismů. Bakterie se množí v tzv. plaku, který poškozuje zuby i dásně. Pokud není péče o chrup dostatečná, může dojít i k paradentóze (o tomto problému více v článku). Častou chybou je, co si představujeme pod pojmem dostatečná péče. Zubní pasta a kartáček rozhodně nejsou všechno. Bakterie se množí také na jazyku a v mezizubních prostorech, kde se štětiny zubního kartáčku nedostanou.

Mezizubní kartáček a zubní niť

V prostorech mezi zuby ulpívají zbytky potravy a množí se tak bakterie. Mezizubní prostory lze přitom snadno vyčistit mezizubním kartáčkem nebo zubní nití. Zubní niť se vyrábí obvykle z nylonu. Může být také voskovaná. Používejte ji vždy před čištěním zubů. Zuby jsou po vyčištění klouzavější a mohou zhoršovat přístup zubní nitě k dásním.

Je jen na vás, zda k vyčištění mezizubních prostorů použijete zubní niť nebo mezizubní kartáček. Nejlepší je kombinovat obojí – zubní niť používejte u předních zubů, mezizubní kartáček u zubů postranních a zadních.

Škrabka na jazyk odstraní bakterie

Jazyk je sídlištěm bakterií, které mohou způsobit vznik zubního kazu a jsou častou příčinou zápachu z úst. Speciální škrabka povlak z jazyku beze zbytku odstraní. Používá se tak, že vypláznete jazyk a škrabkou jej stáhnete od kořene jazyka až ke špičce. Postup několikrát opakujte, pak škrabku opláchněte. Také škrabku na jazyk používejte zásadně před čištěním zubů - o správném postupu více zde >>
Jak se vám líbil článek? Hodnocení: 3.0 Počet: 1 Nejlepší: 3 Nejhorší: 3

Souvisejicí články

Vázání na snowboardu

Snowboarding

07.03.2006

Tři kostky cukru

Craving

08.03.2006

Detail plaveckého bazénu

Aqua aerobic

08.03.2006

Diskuze

Vybrané video

Bezbolestná léčba zubního kazu

Lifestylový magazín Mineralfit.cz zabaví celou rodinu. Dočtete se zde spoustu informací o zdraví, kráse, stylu, zdravém jídelníčku, zajímavostech ze světa, práci, bylinkách či vztazích mezi rodiči a dětmi.

O magazínu

ZŮSTAŇTE VE SPOJENÍ

POSLEDNÍ ČLÁNKY

POSLEDNÍ TWEETY

© 2021 Railsformers s.r.o., Ochrana osobních údajů Cookies