Příznaky svrabu
První příznaky svrabu se mohou objevit až po několika týdnech. Hlavním příznakem je svědění, které je silnější v noci. Na kůži jsou viditelné miniaturní růžové nebo našedlé chodbičky, a to zejména na místech s jemnou kůží. Intenzivní svědění způsobuje, že se postižený neustále škrábe a v postižených místech se tvoří strupy.
Zákožka svrabová se zavrtává pod kůži
Svrab způsobuje asi 0,4 mm velký roztoč zvaný zákožka svrabová. Samičky se zavrtávají těsně pod kůži, kde kladou vajíčka. Larvy po vylíhnutí žijí na povrchu kůže, odkud se snadno přenáší na jiného člověka.
Zdroje nákazy svrabu
Svrabem obvykle onemocní lidé, kteří nedodržují pravidelnou hygienu. Nákaza hrozí také ve společných ubytovnách a zařízení, kde je zanedbáván úklid a výměna ložního prádla. Svrab se šíří hlavně v kolektivech a přenáší se také mezi sexuálními partnery.
Ochrana proti nákaze zákožkou svrabovou
Proti nákaze se můžete chránit tak, že budete dodržovat zásady osobní hygieny, vyvarujete se těsnému kontaktu s neznámými osobami a vyhnete se přespávání v cizím ložním prádle.
Svrab a jeho léčba
Navštivte lékaře, který vám předepíše mast proti zákožkám. Mastí budete muset potírat celé tělo, i místa zdánlivě nepoškozená. Osobní prádlo, ručníky a ložní prádlo dobře perte a vyvařujte nebo alespoň přežehlujte. Postříkejte insekticidním prostředkem matrace postele a nechejte je vyschnout na slunci.
Diskuze