Dýchání při cvičení a posilování
Hlídat si během cvičení techniku dýchání vám možná připadá naprosto zbytečné a nezvládnutelné. Měli byste ale vědět, že účinnost cvičení je na způsobu dýchání nesmírně závislá! Svaly při námaze potřebují více kyslíku než v klidovém stavu. Nedostatečné nebo špatné dýchání snižuje okysličování celého organismu, což vede ke snížení výkonu při cvičení.
Pravidla dýchání při cvičení
Pletete si, ve které fázi se nadechovat a ve které vydechovat? Pravidla dýchání jsou jednoduchá. Při záběru vydechněte, při povolení se nadechněte. Stahování a namáhání svalů (dřep, klik, záběr vesel nebo činek) tedy vždy doprovází výdech, návrat do původní pozice nádech.
Hlavně dýchejte!
Nejhorším způsobem dýchání je dýchání přerušované nebo zadržované. Pokud vás přemýšlení o dýchání stresuje nebo na techniku zapomínáte, přestaňte se na ni soustředit a dýchejte tak, jak jste zvyklí.
Při plavání je technika dýchání nejdůležitější
Jeden druh sportu je na technice a pravidelnosti dýchání přímo založen. Jedná se o plavání. Strach z vniknutí vody do úst nebo nosu vede k přehnanému zvedání hlavy, jenž má negativní vliv na rovnováhu. Technika dýchání je důležitá pro uvolnění, které je základem všech technik plavání.
Jak se naučit správně dýchat
Málokterý člověk dýchá opravdu správně. Správným dýcháním lze přitom přijímat léčivou energii, která aktivuje očistné procesy v těle a efektivně působí proti stresu. Takovou technikou dýchání je např. rebirthing. Principem rebirthingu je sjednocené dýchání, kdy nádech následuje bezprostředně po výdechu, bez mezer.
Diskuze