Může za to reklama?
V posledních letech nás obklopují reklamy, ve kterých „odborníci“ tvrdí, že nejlepší kojenecká výživa je ta umělá. Snad jde těmto rádoby odborníkům spíše o výdělek farmaceutických firem než o zdraví narozených dětí? Naštěstí přirozená intuice většiny žen vede k tomu, že především mladé ženy už tolik nepodléhají reklamě a vrací se ke kojení.
Je třeba vědět, že …..
Kojit může téměř každá žena. Situace, kdy to nejde, jsou, ale jde opravdu o výjimečné případy. U prvorodiček je třeba trocha času, aby se kojení „naučilo“. Tady se to může zvrtnout. V porodnicích často není tolik času, někde ani ochoty, aby mamince personál techniku kojení vysvětlil a pomohl jí. Zdravotníci pak tento problém řeší podáváním umělé výživy. Maminka si pak není jistá, zda kojení zvládne, což je příčinou nasazení umělé výživy ihned po příchodu z porodnice. Navíc matka si je jistější i tím, že díky láhvi má přehled o tom, kolik mléka dítě vypije. Možná mu dopřeje odpovídající množství mléka, ale kvalitu určitě ne. Mateřské mléko nedokáže plnohodnotně nahradit umělá výživa z lahve.
Dítě by mělo být k prsu přiloženo do půl hodiny po porodu. Nejde jen o sání dítěte, ale také o produkci hormonů, které tvorbu mateřského mléka ovlivňují
Mateřské mléko je nenahraditelné
Složení mateřského mléka je jedinečné, díky nutričním a imunologickým hodnotám. Kromě těchto důležitých výhod, má i spoustu dalších předností. Nic nestojí, je vždy po ruce, má správnou teplotu a je ho přesně tolik kolik dítě zrovna potřebuje. Všechny děti by měly být kojeny minimálně do šestého měsíce. Potom by postupně měly být zaváděny ostatní složky potravy.
Kojení a jeho výhody i nevýhody
Technika kojení
Základem úspěšného kojení je správná technika. Poloha miminka a maminky je velice důležitá. Můžete kojit vleže a vsedě. Dítě by mělo ležet na boku, tak aby se jeho bříško dotýkalo břicha matky. Pokud je poloha správná, dítě se bude moci dobře přisát. Přikládejte dítě k prsu, ne prs k dítěti. V případě, že technika není v pořádku, dítě saje pouze bradavku, což vede k poškození bradavky. V těchto případech je kojení bolestivé a bradavky mohou dokonce krvácet.
Správná technika vypadá asi takto: dítě má bradu vtisknutou do prsu a široce otevřenými ústy obepíná celý dvorec.
Fenomén BIO
Dnes se to biopotravinami na trhu jen hemží. Věřte tomu, že není žádná více bio potravina, než je mateřské mléko. Nikdo jiný lepší potravinu pro děti nevymyslí. Nenechte se reklamou přesvědčit, že umělá výživa předčí výhody mateřského mléka.
Mastitida - nepříjemnost kojících žen
Diskuze