Aloe Vera - vše o Aloe Vera

Vše o Aloe Vera. Její použítí v léčitelství, lékařství, pěstování, konzervování, legendy, tonické účinky, co léčí, co obsahuje, homeopatie, pokojové pěstování, farmaceutické účely, pryskyřice, gel, čerstvá šťáva, Sabur, železité víno s Aloe, Aloe pravá

Kapky vody na zeleném listu

Aloe Vera - historie

Aloe Vera je prastará léčivá rostlina. Bible uvádí, že před tím, než bylo Kristovo tělo uloženo do skalního hrobu, tak bylo zavinuto do plátna s listy myrhy a práškem z Aloe Very. Ve východních zemích se kdysi Aloe Vera řadia mezi velice důležité rostliny k balzamování.

Kleopatra a její tajemství

Aloe Vera patřila mezi tajemné krášlící prostředky královny Kleopatry. Již od starověku se Aloe Vera používá při trávicích potížích, k léčení ran a jako konzervační a dezinfekční prostředek.

Evropě v 16.století

Do Evropy se dostala Aloe Vera v 16. století. Vůni Ale Very si oblíbil Napoleon a jeho palác byl vykuřován především pomocí Aloe.

Aloe Vera a nesmrtelnost

Ve starých civilizacích bylo Aloe Vera oslavována jako Bůh. Ve starém Egyptě byla rostlinou, jejíž krev (šťáva Aloe Very) dávala zdraví, krásu a nesmrtelnost. Aloe bývala součástí balzamovacích obřadů a doprovázela faraóny do posmrtného světa.

Stará Čína

Císaři mystické velké Číny považovali trny Aloe Very za posvátné nehty nesmrtelnosti.

Kmeny amerických indiánů

Mezi kmeny amerických indiánů patřila Aloe Vera k šestnácti posvátným rostlinám. V rozsáhlých afrických pouštích Nomádi pojmenovali Aloe Veru pouštní lilie. V Severní Americe je dodnes nazývána Aloe Vera tichým léčitelem a doktorem Aloe.

Aloe Vera a Ruské léčitelství

V Rusku je známá Ale Vera jako elixír dlouhověkosti ennc. Aloe Vera je pravděpodobně nejstarší léčivka světa, které člověk po staletích užívání přisoudil značku legendárnosti. Aloe vám dodá energii a zlepší vám kondici.

Legendy o Aloe

V mýtech o Ale Vera se hovoří o tom, že Seminolští Indiáni z Floridy popsali pramen mládí jako vodu, která vytéká ze středu rostlin Aloe Vera. Aloe vera byla velice dlouho považována za rostlinu odhánějící zlo a přinášející štěstí. Před několika stoletími věšeli Afričané několik rostlin Aloe Vera nad dveře svého obydlí, aby se vyvarovali zlých duchů. Egypťané dnes věší Aloe Vera nad dveře svých nových domů, jako symbol štěstí a naděje především pro ty, kteří tam žijí.

Mexiko


V Mexiku je Aloe Vera umísťována do květináčů v blízkosti domovních dveří, aby lidé, kteří vcházejí dovnitř, s sebou nesli pouze dobré úmysly. Mexičtí obchodníci věší Aloe Vera nad vchody svých obchodů, aby ti lidé, kteří vcházejí dovnitř, přinášeli jen dobrý obchod.

Novomanželé a výhonky Aloe

V některých zemích světa dávají Aloe Vera novomanželům zabalenou do papíru, aniž by ji zasadili či zalévali. Když Alue Vera vyvede nové výhonky, dvojice bude šťastna.

Aloe Vera - rod

Aloe Vera patří mezi jednoděložní rostlin. Aloe Vera je z čeledi asfodelovitých a zahrnuje přibližně 200 (dle literatury 185 až 275) druhů rostoucích původně v subtropickém a tropickém pásmu. Domovinou Aloe Vera je především Afrika a Středomoří.

Česká Republika - ČR

Aloe Vera u nás volně neroste a známe ji pouze v pěstované podobě.

Obecný popis rostliny

Rostliny Aloe Vera jsou suchomilné až sukulentní tučnolisté rostliny s masitými, často na okraji různě trnitě zubatými listy. V listech některých druhů Aloe Vera jsou obsaženy sekreční buňky produkující látky s léčivými účinky. Z listů Aloe Vera perfoliata se získává mauricijské konopí.

Tonický a purgativní účinek

Jako ALOE označujeme také vlastní léčivou a prospěšnou drogu ze šťavnatých listů některých druhů Aloe Vera s purgativním a tonickým účinkem. Drogou je zde myšlena šťáva z listů, míza nebo šťáva s různě vysokou příměsí mízy.

Co léčí Aloe Vera

Hlavní léčivou složkou Aloe Vera je gel a šťáva z listů. Gel nebo šťáva se používá buď sušená, konzervovaná nebo čerstvá, jež se u nás aplikuje nejčastěji. Sušená šťáva se nazývá SABUR. Oficinální je podle ČL 1997 aloe barbadoské, nazývané také někdy aloe pravé, nebo moderně - aloe vera, zahuštěná a usušená šťáva z listů (mateřská rostlina Aloe barbadensis, syn. Aloe vera LINNE, syn. Aloe vulgaris LAMARCK, resp. jeho hybridů a kříženců) a aloe kapské (z některých dalších druhů Aloe, zejména Aloe ferox. MILL., a jejich kříženců).

Antrachinon

Aloe je amorfní droga s obsahem antrachinonů (podobně jako např. oddenek rebarbory).
V dnešní době se rozlišuje u některých druhů Aloe Vera mezi žlutočervenou mízou (aloe, latex, žlutá míza, droga aloe), která obsahuje vyšší procento aloinu (alonin vyvoláva u některých lidí kožní alergii a při vnitřním použití průjem a silné dráždění střev a ledvin) a průhledným Aloe Vera gelem (označovaným někdy jako aloe vera nebo "šťáva", která je ve skutečnosti jeho výtažkem), který se musí do 12 hodin stabilizovat.

Co obsahuje míza

Míza obsahuje především:

 • Antrachinony
 • Antraglykosidy
 • Pryskyřici

Šťáva Aloe Vera obsahuje řadu minerálů, vitamínů, enzymů, biostimulátorů, ale i stopy látek obsažených v míze. U Aloe tromovité, kde produkty vznikají většinou z celé (rozemleté) nadzemní části rostliny, je v produktu i mnohem vyšší obsah dráždivých látek než u gelu (šťávy) z Aloe Vera bez obsahu míz, ale část dráždivých látek (zejména pryskyřice) se z lihovodního roztoku časem vyloučí ve formě usazeniny.
 

Nejvýznamnější druh pro obchod – Kapská Aloe

Nejvýznamnější obchodní a nejčastější oficinální druh Aloe Vera je Kapská Aloe. Drogu tvoří z odřezaných listů vyteklá a varem nebo na slunci zahuštěná šťáva, která po ochlazení ztuhla.

Aloe Vera cena

Nejlevněji zakoupíte Aloe Vera výrobky na EPICENTRU.

Aloe Lucina a Aloe hepatica

V případě, že se zahušťování uskutečňuje při vyšší teplotě a šťáva Aloe Vera se přitom nemíchá, vytváří se kvalitnější hnědočerná a sklovitá lesklá aloe - Aloe lucida, nebo matná a šedá hmota Aloe hepatica.

Indická Aloe a Curacao Aloa

Obchodní druhy indická aloe a Curacao aloa, která pocházejí z Antil a Venezuely, jsou nejčastěji produktem získaným z druhu Aloe barbadensis (takže jde jen o jiné obchodní názvy pro aloe barbadoské).

Sokoterská aloe

Je původem z ostrova Sokotra a je získávána z Aloe perryi Baker. Podobné obchodní druhy pocházejí také z východní Afriky a z Arábie.

Obchodní označení Aloe Vera

Obchodní označení může znamenat pouze označení původu případně kvality. Různé obchodní druhy mohou pocházet ze stejné rostliny. Například Kapská Aloe z Jihoafrické republiky a ugandská aloe pocházejí nejčastěji z Aloe ferox Mill.

Aloe – okrasné rostliny v ČR

Aloe je u nás nejčastěji jako okrasná nebo pokojová rostlina pěstována Aloe stromovitá (Aloe arborescens Mill. Využívá se také Aloe sokoterská (okrasná rostlina). Poměrně často se u nás pěstuje také Aloe pravá (Aloe vera L.), Aloe ferox Mill a Aloe Barbadensis Mill včetně jejich hybridů - což jsou docela velké teplomilné keře ( v našich podmínkách se dají pěstovat jen ve skleníku).

Aloe Vera – pokojová rostlina

Jako pokojová rostlina je nejvhodnější Aloe variegata, ale také Aloe pestrá a Aloe mýdlová, které však nejsou pokládány za léčivé.

Léčivá Aloe

Aloe stromovitá, syn. aloe léčivá Aloe arborescens. Mill, čeleď liliovitých (Liliaceae),
Aloe stromečkovitá.

Nejběžnější léčivá Aloe

Nejběžnější je aloe léčivá, syn. aloe stromovitá (Aloe arborescens). Tato rostlina vytváří stromovité keře, vysoké přibližně 0,5 až 3 metry s mečovitými listy, které jsou dlouhé od 40 do 60 cm a široké od 5 do 7 cm. Aloe arborescens má šedozelené barvy a pochází z jižní Afriky.

Aloe – farmaceutické účely - Sabur

Pro farmaceutické účely se používá aloe od tří do pěti let stará a před utržením se musí 9 až 10 dní zalévat. Drogou je šťáva, která vytéká z listů a na vzduchu rychle tuhne nebo se suší na slunci. Této šťávě říkáme sabur. Štávu poněkud odlišné kvality (s vyšším obsahem mízy) získáme také rozemletím listů a zahuštěním varem. Droga je směsí mnoha účinných látek, z nichž nejvýznamnější jsou antrachinony, zejména organické kyseliny, antracénový derivát aloin, emodin, dráždivé pryskyřice, vitamíny, minerální látky, hořké glykosidy, enzymy. Sabur i čerstvá šťáva jsou pouze částečně rozpustné ve vodě. Čerstvá šťáva Aloe je ve vodě téměř nerozpustná. Aloe se standardně rozpouští v různých lihovodních roztocích.

Aloe Vera a dráždivé pryskyřice

Nejdráždivější pryskyřičná (frakce drogy), se i v lihovodní směsi usazuje časem na dně, což umožňuje jejím vyloučením z přípravku omezit dráždivost pro vnitřní použití, především tam, kde se bojíme předávkování.

Terapie gel

O aloe toho bylo napsáno velmi mnoho. Jedni ho považují za všelék, jiní v rozpacích krčí rameny nad jeho jedovatostí. Domníváme se, že pravda je asi tak někde uprostřed. Aloe je sice jedovaté, ale k poškození zdraví nemůže dojít, pokud dodržujeme předepsané dávkování. Na druhé straně by bylo hříchem nevyužít jeho léčivých vlastností. Terapeutické působení je neobyčejně široké. Drogu lze využít jako projímadlo, jako antibiotikum, při léčení plicní TBC, při cévních chorobách, při břišním tyfu a paratyfu, žaludečním a dvanácterníkovém vředu, při gastritidě a chronické kolitidě, léčí některé druhy anemií, upravuje chuť k jídlu. V poslední době se objevila i řada zpráv o léčení rakoviny zažívacího traktu. Významné je i vnější použití aloe na popáleniny, což se týká i popálenin způsobených RTG-zářením, dále se aplikuje na hnisavé a špatně se hojící rány, flegmony, některé ekzémy a k léčení parodontózy. Droga je též součástí švédských kapek. Všechny lékové formy z aloe je nutné při vnitřním použití zapít vodou. Aloe se doporučuje zejména u chronické zácpy, která nereaguje na jiné terapie.

Aloe a čerstvá šťáva

Čerstvá šťáva se užívá především zevně a oproti saburu působí také antibioticky. Kromě užití při zácpě se aplikuje při chronickém zánětu tlustého střeva, při nechutenství a při potížích s trávením. Zevně se s velkým úspěchem aplikuje na hnisavé rány kožní záněty, popáleniny, jizvy i flegmony. Olejová emulze je vhodná pro léčení popálenin II. a III. stupně, ale může se použít i pro popáleniny po ozařování a jako prevence proti jejich vzniku. Hlavní doménou vnějšího použití aloe jsou právě spáleniny. Někdy se používají rozřezané listy, předtím samozřejmě umyté, které se přikládají řeznou plochou přímo na spáleninu. Čerstvá šťáva je absolutně sterilní a podporuje granulaci a regeneraci pokožky. Aloe celkově působí jako posilující a podpůrný prostředek. Šťáva ve směsi s bílým vínem, vtíraná několikrát týdně k vlasovým kořínkům, výrazně brání vypadávání vlasů. Čerstvě seříznutý nebo pomletý list Aloe Vera se přikládá formou obkladů na spáleniny, špatně se hojící a hnisavé rány,
vředy, flegmony, bércové vředy. Obnaženou dužinou potíráme opary a to už při jejich první známce. Při problémech s čepy na mandlích smícháme 2 díly medu a 1 díl čerstvé šťávy z aloe a touto směsí mandle potíráme co půl hodiny.

Jak se získává šťáva

Čerstvá šťáva se získává sběrem z naříznutých listů buď volně prýštící nebo z rozemletých listů jako lisovaná. Zevně se aplikuje jako čerstvý list. Vnitřně se podává při chronické zácpě, nechutenství, gastritidě, kolitidě apod. Čerstvou šťávu je třeba ihned spotřebovat.

Konzervace Aloe Vera

Krátkodobě lze konzervovat Aloe Vera tak, že se na mírném ohni povaříme 8 minut za stálého míchání. Po vychladnutí ji smísíme v poměru 3 díly šťávy s 1 dílem 80% lihu. Takto konzervovaná šťáva vydrží v chladničce až 3 týdny.

Podávání krátkodobě konzervovaného Aloe Vera

Podává se 1/2 až 1 čajová lžička šťávy s lihem. Pokud lihem konzervujeme čerstvou šťávu, použijeme na 3 díly šťávy 2 díly 80%-ního lihu a užíváme 1 až 2 čajové lžičky denně. Vždy by mělo mít přednost zpracování šťávy tepelně neupravené (nepasterizované), protože si udržuje více léčivých vlastností.

Jak se získá Sabur

Sabur se získá tím způsobem, že čerstvá šťáva se bud nechá na slunci sušit až do úplného vyschnutí a nebo se zahušťuje varem až vznikne sklovitě lesklá, tmavě hnědá hmota. Sabur se podává jako projímadlo v dávce 0,1 až 0,2g třikrát denně. Výjimečně při intenzivní zácpě až je možno podat až 0,5g. Aplikace je možná jen tehdy, pokud nemocný netrpí poruchou jater a žlučníku.

Aloová tinktura

150 g saburu se přelije 1 litrem 60% čistého lihu, dobře se uzavře a nechá se 14 dní macerovat v teple. Poté se zfiltruje. Podává se 3x denně 15 – 20 kapek (u odlišných druhů přípravy a konzervace 10-25).

Železité víno z Aloe Very

Železité víno s aloe připravíme tak, že do sedmičky železitého vína, které koupíme v lékárně nebo v drogerii, nakrájíme na kousky 50g listu aloe, minimálně 2 roky staré rostliny. Uzavřeme a necháme nejlépe na slunci, třeba za oknem, 10 dní louhovat. Důležité je občas s lahví zatřepat. Následně víno scedíme nejlépe do tmavé lahve a dáme do chladničky. Užívají se 2 lžíce denně maximálně 6 týdnů. Užívání příznivě ovlivňuje krvetvorbu a má vliv na slezinu a tvorbu krvinek. Dodává tělu železo a působí příznivě na mikroflóru tlustého střeva. Tento nápoj podporuje činnost jater a ledvin a působí blahodárně na sliznici žaludku.

Železitý sirup a železité víno z aloe

Jsou výborným prostředkem proti chudokrevnosti. Železitý sirup se připravuje tak, že převařenou šťávu vmícháme do železitého vína. Obsah láhve ( přibližně 650 ml) doplníme šťávou do 1 litru. Konzervaci provádíme tak, že přidáme 15 ml ředěné kyseliny chlorovodíkové (10%) a 0,5g kyseliny citrónové.

Skladování - Železitý sirup a železité víno z aloe

 • Skladujeme v lahvičkách do 200 ml.

Homeopatie a Aloe Vera

Čerstvá šťáva se smíchá s lihem 70% v poměru 4:3 a vznikne ředění D0. Dále se ředí lihem 30% až do D2, D3 a D4. Nejčastěji užíváme ředění D3 a D4, 3x denně 5 kapek, před jídlem. Prostředky takto vyrobené si zachovávají především fytoncidní a obecně protizánětlivý charakter a užívají se především na veškeré kožní potíže. Vnitřní užívání je vhodné při léčbě kožních problémů a spálenin kombinovat s vnějším použitím čerstvých listů aloe, emulzí, normálních nebo homeopatických mastí s aloe nebo lihovodních roztoků aloe se sníženým obsahem alkoholu.

Aloe Vera - Aloe barbadoská - Aloe pravá

Listy Aloe Vera jsou podobné dýce a v růžici vyrůstají ze základny rostliny. Dospělé rostliny se velikostí pohybují od jedné a půl až ke čtyřem stopám a mají průměrně až patnáct listů. Listy dospělé Aloe Vera měří v průřezu u základny asi tři či více palců a každý váží asi jeden až tři libry. V závislosti na počasí a půdních podmínkách dosahuje rostlina zralosti za jeden až pět let. Mnoho pěstitelů aloe vera a výrobců varuje, že nezralé rostliny Aloe Vera, k nimž patří i mnoho doma pěstovaných rostlin, nemají stejné chemické složení a sílu jako zralá rostlina. Nejcennější je bělavý průhledný gel (označovaný někdy jako "šťáva", která je ve skutečnosti jeho výtažkem), který se musí rychle stabilizovat, aby si zachoval stejné vlastnosti jako čerstvý gel z listu. Bill Coats, zakladatel Aloe Vera of America vynalezl a patentoval techniku konzervace, jež nebyla dosud překonána.

Účinky Aloe Vera

Aloe Vera dokáže pronikat dermální vrstvou a proto působí i zevnitř těla. Díky této vlastnosti hojí řezné rány, spáleniny, oděrky a je schopna nahrazovat i tukové buňky kostí. Aloe Vera gel působí jako přírodní čistič (obsahuje saponiny), prochází tkání díky přítomnosti ligninu. Pracuje jako anestetikum v místech, kde je aplikován. Zmírňuje bolesti ve svalech, kloubních spojeních apod. Je baktericidní, pokud je aplikován ve vysoké koncentraci po několik hodin v přímém kontaktu s bakteriemi. Dokáže likvidovat virus a je fungicidní. Je proti-svědivý, redukuje krvácení, sráží teplotu zanícených částí těla. Je protizánětlivý. Působí jako přírodní zvlhčovač, dodává vlhkost všem vrstvám kůže. Zvyšuje normální buněčné množení, čímž urychluje regenerativní fázi hojivého procesu. Roztahuje kapiláry (krevní cévy nejmenšího průměru), rozbíjí a stravuje mrtvou tkáň. Je výživný pro tělo a kůži, poskytuje širokou škálu vitamínů, minerálů, sacharidů, enzymů a aminokyselin. Je velmi efektivní při likvidaci virulentních druhů vaginálních trichomonád. Protože Aloe obsahuje velmi cenné enzymy, aminokyseliny , minerály, vitamíny, rostlinné glykosidy a antrachinony, které pomáhají z organizmu odplavovat toxické látky, proto je nejúčinnějším přírodním detoxikačním prostředkem 3. tisíciletí.

Pití šťávy Aloe Vera

 • regulace vyměšování, zlepšení peristaltiky, zácpa, ochablost střev
 • potlačená menstruace
 • dodání energie
 • artritida,
 • cukrovka
 • žaludeční vředy (4-8 uncí šťávy denně od několika měsíců až po několik let)
 • trávení
 • špatný dech
 • bolest hlavy
 • vysoký TK
 • nespavost
 • zánět tlustého střeva
 • proleženiny (dekubity)
 • stimulace imunity
 • AIDS

Lokální aplikace gelu

 • odlolnost proti zubnímu kazu
 • zlepšení hojení a analgetický účinek po zásazích v dutině ústní
 • parodontóza
 • zlepšení přijetí zubních protéz, umělých zubů
 • léčba menších a středních popálenin
 • léčba popálenin způsobených sluncem a ozářením
 • léčba popálenin vzniklých mrazem (omrzliny)
 • porušená pokožka
 • zlepšení ochrany před tvorbou jizev
 • fytoncidní účinek (ale jen na některé kmeny bakterií)
 • akné, vyrážka, záněty kůže, vředy, trudovitost
 • plešatost
 • bodnutí hmyzu
 • svalové křeče (vhodné doplnit s vnitřním užíváním magnesia)
 • natažené svaly (ledový obklad ze zmrzlé šťávy a jemná masáž pleťovou vodou s aloe)
 • lupénka
 • rakovina kůže
 • kožní vředy
 • ekzémy
 • odřeniny
 • opruzeniny
 • opar
 • plísňové infekce
 • sluneční spáleniny
 • změkčování pokožky
 • zmenšení svědění u různých problémů
 • prevence puchýřů a léčba puchýřů
 • prevence jizev, omezení tvorby jizev a léčba jizev
 • prevence a léčba výronů
 • udržení hladké pleti
 • antrachinony v aloe vera mají anestetický účinek, to znamená, že rostlina znecitliví (uklidní) oblast a zároveň léčí
 • gel má schopnost ničit určité bakterie, plísně a viry
 • má schopnost roztahovat cévy a zlepšovat prokrvení v oblasti, kde je aplikován
 • protizánětlivé účinky zmenšují otékání pokožky a svalů
 • podporuje transport živin do hlubších vrstev kůže
 • obsahuje komplex růstových (regeneračních) faktorů, jejichž působení však může být někdy tlumeno jinými obsahovými látkami (zejména dráždivými látkami mízy, které mohou buňky i zabíjet)
 • možná obsahuje také enzymy, které urychlují regeneraci pokožky
 • AIDS

Kosmetika Aloe Vera

Z Aloe Vera se vyrábí především

 • deodorant
 • voda po holení
 • mýdlo
 • šampon
 • vlasový kondicionér
 • tělové a pleťové krémy

Využití aloe v kosmetice

v kosmetice se pro své léčivé účinky stalo hitem posledních let. Velké kosmetické firmy z výtažku aloe vera vyrábějí vynikající přípravky určené k péči o pleť. Ze šťávy z listů se připravuje léčivý hydratační krém, který působí blahodárně zejména na suchou pleť. Efektní a účinné jsou i gely s obsahem aloe. Aloe Vera pomáhá i při hubnutí!!!

Aplikace rozříznutého listu na pokožku

 • popálení
 • pohmoždění
 • ranky
 • otoky
 • bodnutí, kousnutí hmyzem
 • léčení a prevence jizev

Obvaz napuštěný gelem Aloe

popáleniny a jiná zranění - oblast vyčistíme a vydesinfikujeme, pak pokryjeme obvazem s gelem.

Aloe Vera a lékařské použití v historii

 • ošetřování poranění
 • ošetřování popálenin
 • bolest žaludku
 • zácpa
 • bolest hlavy
 • bodnutí hmyzem
 • ztráta hlasu
 • nemoci dutiny ústní a dásní
 • potíže s ledvinami
 • podráždění kůže

Veterinární využití Aloe Vera

 • veterinární přídavek do pití pro zlepšení zdraví a odolnosti vůči parazitům
 • lokálně mírní následky pokousání parazity, léčí boláky (např. u psů), pokousání (např. krysí pokousání drůbeže)
 • užívání zvířaty zlepšuje využití krmiva (např. u koní) , léčí trávicí potíže, léčí problémy trávicího traktu
 • užívání s uhlohydráty (např. acemannanem) léčí Markovu chorobu
 • zlepšuje výkon zvířat (např. sportovních holubů)

Aloe Ferox

dává drogu pod obchodním názvem aloe kapské.

Hlavní použití Aloe Ferox

Podobně jako u Aloe Vera či aloe léčivé. Droga je tradičně používána při zácpě z ochablosti střev a při potlačené menstruaci. Projímavé účinky jsou silnější než u senových lusků. Nižší dávky snižují hladinu krevního cukru aniž by měly projímavý účinek.

K čemu se nesmí používat Aloe Ferox?

Kontraindikací jsou hemeroidy a onemocnění ledvin. Aloe by neměla být použita při obstrukci střev, břišních bolestech, nevolností nebo zvracení. V těhotenství a době kojení se nedoporučuje drogu užívat (antrachinony jsou vylučovány mlékem). Aloe je také popisována jako potrat vyvolávající prostředek. Přípravky obsahující rostlinné antrachinony by neměly používat děti do 12 let.

Všeobecné zásady pro používání léčivých přípravků

Pokud se Vaše obtíže nezlepší nebo nevymizí v průběhu několika dnů nebo se dokonce zhorší, poraďte se svým lékařem. Lékaře rovněž vyhledejte, objeví-li se v průběhu onemocnění nové, od dosavadních odlišné potíže. S lékařem se vždy poraďte v případě jakýchkoliv neobvyklých reakcí po požití léku. Máte-li o původu potíží jakékoliv pochybnosti, je konzultace s lékařem rovněž zcela na místě. Při předávkování nebo náhodném požití léčiva dětmi vyhledejte lékaře. O možném vzájemném ovlivnění účinků při současném užívání několika léků se rovněž poraďte s lékařem. Léky vždy uchovávejte z dosahu dětí. Léčiva, která již nepoužijete, vraťte do lékárny. Žádné léky nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti vyznačené na jejich obalu. Podrobné informace o používání každého léku najdete v příbalovém letáku (obvykle je vložen v krabičce, popř. je na ní přímo vytištěn) nebo se o nich informujte u svého lékaře.

Jak se vám líbil článek? Hodnocení: 5.0 Počet: 3 Nejlepší: 5 Nejhorší: 5

Diskuze

Vybrané video

Bezbolestná léčba zubního kazu
Podpořte projekt Cisterna pro hasiče Žulová nákupem v e-shopu s charitativním kalendářem a reklamními předměty.

Lifestylový magazín Mineralfit.cz zabaví celou rodinu. Dočtete se zde spoustu informací o zdraví, kráse, stylu, zdravém jídelníčku, zajímavostech ze světa, práci, bylinkách či vztazích mezi rodiči a dětmi.

O magazínu

ZŮSTAŇTE VE SPOJENÍ

POSLEDNÍ ČLÁNKY

POSLEDNÍ TWEETY

© 2024 Railsformers s.r.o., Zásady zpracování osobních údajů Nastavení Cookies