Důležitý je pravidelný odpočinek a kvalitní strava
Je prokázáno, že největším nepřítelem kojících žen je stres. Snažte se proto o pravidelný režim - a to nejen u vašeho dítěte, ale také samy u sebe. Důležitý je dostatek spánku, pobytu na čerstvém vzduchu, kvalitní strava (ovoce, zelenina, obiloviny) a dostatečný pitný režim (vhodná je kvalitní pramenitá voda, ovocné čaje z čerstvého nebo sušeného ovoce, minerálka, bylinkové čaje nebo čaj na podporu tvorby mléka).
Nezapomeňte na pohyb
Jakýkoliv pohyb může pomoci nejen zpevnit postavu po porodu, ale také podpořit tvorbu mateřského mléka. Lehké cvičení doporučují maminkám již sestry v porodnicích. V prvních šesti týdnech po porodu by se ale ženy neměly nijak přepínat. Vhodné je mírné posilování, aerobik (tento sport je vhodný až po 8 a více týdnech od porodu), jízda na kole nebo také plavání.
Mléčné nápoje
Tvorbu mateřského mléka můžete podpořit také pravidelnou konzumací mléka a mléčných výrobků (například tvarohu). Často se doporučují i speciální mléčné nápoje pro maminky.
Bylinky podporující tvorbu mateřského mléka
Tvorby mateřského mléka lze docílit i pomocí různých odvarů z bylinek - např. z anýzu vonného, fenyklu obecného, semena kopru, majoránky, meduňky lékařské, jestřabinky lékařské a nebo kontryhelu žlutozeleného. Vyzkoušet můžete také směs bylinek, obsahující plod fenyklu, anýz, kopr, aronii, kmín, nať jestřabiny, mateřídoušku, kopřivu a květ heřmánku.
Pomoci mohou i homeopatika
Další možností, jak podpořit tvorbu mateřského mléka, je užíváním některého z následujících homeopatik:
- Ricinus communis 5 CH - 5 granulí ráno a večer
- Agnus castus 5 CH - 5 granulí ráno a večer
- Urtica urens 5 nebo 9 CH - 5 granulí - ráno, v poledne, večer
Diskuze