Strečink - cvičení pro zlepšení vaší postavy a uvolnění svalů
Pro zachování dobrého stavu vašeho pohybového ústrojí a dobrou kondici vašich svalů, provádějte pravidelné protahování. Cíleným protažením jednotlivých svalových partií dosáhnete udržení pružnosti svalů a šlach, zlepšení kloubní pohyblivosti a zvýšení odolnosti proti poranění a únavě. Strečink pomáhá ochránit sportovce před zraněním, obyčejným lidem zase zlepší držení těla.
Zásady cvičení strečinku pro optimální protažení
Před samotným zahájením cvičení je důležité zahřát si svaly. Postačí nám k tomu několikaminutová rozcvička obsahující několik dřepů, kliků či výskoků. Začneme skupinou svalů, které jsou nejvíce zatěžovány a pokračujeme protažením zbylých částí těla. Na konec se věnujeme zkráceným a vyčerpaným svalovým skupinám. V horní polovině těla to bývají obvykle svaly zádové.
K vylepšení účinku cvičební jednotky se pokuste správně dýchat, hlavní důraz přitom věnujte výdechu. Soustředěním na prováděné cviky a provedením správné techniky docílíme opět většího účinku.
Strečinkové cviky, které stojí za pozornost
Svaly šíje
Cvik provádíme vleže na zádech s pokrčenými koleny. S výdechem přitahujeme bradu k hrudníku. Lopatky se stále dotýkají cvičební podložky.
Svaly spodní části zad
Při klečení na všech čtyřech končetinách s nádechem vyhrbíme záda a stáhneme břicho. Při výdechu následuje uvolnění a návrat do výchozí polohy.
Svaly ramen
Sedneme si před židli a ruce dáme za záda. Ruce opřeme o sedací část židle. S nádechem pokrčíme ruce v lokti a klesáme až k zemi. S výdechem opět přichází uvolnění a návrat do výchozí pozice.
Diskuze