Multitasking - schopnost dělat několik věcí zároveň
Multitasking je pojem, který se hojně používá v počítačové branži. Zjednodušeně jej popsat tak, že počítač je schopen vykonávat několik úloh v jeden okamžik. Ze zdravotního hlediska je pojem multitasking vysvětlován jako schopnost vykonávat jednu činnost a v duchu se zabývat činností další. Touto schopností jsou obdarovány zejména ženy, které jsou schopny v jeden okamžik například vařit, žehlit, telefonovat a dívat se na televizi. Muži jsou na tom poněkud hůře.
Úspěšným manažerem snadno a rychle
Čím je to způsobeno?
Je vědecky prokázáno, že ženy se díky specifickému využití mozkových hemisfér dokáží zabývat v jeden moment více myšlenkami nebo činnostmi. Muži naopak jsou schopni soustředit se pouze na jednu, maximálně na dvě věci zároveň.
Výhoda a nebo nevýhoda?
Multitasking může být pro mnohé výhodou, ovšem tak jako vše, má i své nevýhody. Mezi podstatné výhody patří to, že ženy jsou schopny vykonávat několik úkolů zároveň a nestresovat se při tom. To muži bohužel nedokáží. Co se ale stane v případě, že žena s hrůzou zjistí, že má sice rozděláno několik věcí naráz, ale vyřešenou ani jednu? V tomto případě může dojít ke stresu a úzkosti, která může vyvolat migrénu. Jak se takové situaci vyhnout? Účinnou pomocí je organizace času (pracovního i osobního).
Organizujte si svůj čas
Pokud člověk chce, aby toho za den stihl dostatek, musí si předem zorganizovat svůj čas. Přeskakování od jednoho úkolu k druhému většinou zabere více času než jejich postupné vyřizování a trpí tím i kvalita práce. Může vyvolat zhoršení krátkodobé paměti. Důsledkem může být nízká výkonnost, nedbalý přístup k práci a hromadění chyb. Tomu se účinně vyhneme, pokud si úkoly, které chceme v daný den stihnout seřadíme podle priority - od nejdůležitějších až po ty s malou prioritou. Vhodné je psát si poznámky a splněné úkoly s postupem času vyhodnotit.
Jak se nezbláznit z práce na volné noze
Dokonalý vzhled zaručí profesní úspěch?
Jak zlepšit schopnost multitaskingu?
Člověk může svou schopnost multitaskingu do jisté míry zlepšit cvikem. A to především u činností, které postupem času přejdou do běžné rutiny (automatické provádění úkonů vyžaduje nižší mentální aktivitu). Ovšem i při plnění rutinních úkonů je zapotřebí určitá pozornost a proto je i zde výhodnější provádět různé úkony postupně.
Diskuze