Makrobiotická dieta a její původ
Makrobiotická dieta je ve své podstatě vegetariánský způsob stravování, který je založen na rovnováze potravin s energií „jin“ a „jang“. Vychází z buddhistické zenové filosofie. Slovo makrobiotika je odvozeno od řeckého "makro" a "bios" – v překladu tedy makrobiotika charakterizuje přirozený způsob života. Pokud budete makrobiotickou stravu dodržovat, měla by vám přinést dlouhověkost, vnitřní harmonii a samozřejmě zdraví.
Vhodné potraviny pro makrobiotickou dietu
Jídelníček makrobiotické diety se skládá zejména z celých zrn (neloupaná přírodní rýže, ječmen, jáhly, loupaný oves, pšeničná a žitná zrna, kukuřice, pohanka), polévek (z jakékoliv zeleniny), mořských řas, luštěnin.
Až třetinu každého jídla by měla tvořit zelenina vařená v páře, vařená ve vodě, dušená s minimem tuku nebo spařená. Používají se pouze přírodní (tedy nikoli průmyslově vyráběné nebo chemicky upravené) potraviny. Zakázáno je maso (kromě rybího), mléko, vejce, sladkosti a káva. Jídelníček můžete doplnit o mořské plody - pečené na roštu či vařené. Z nápojů je ideální čaj z tříletých čajových větviček nebo čaj z opražených rýžových (ječmenných) zrn.
Potraviny jin a jang
Níže vám pro příklad uvádíme potraviny s energií „jin“ a „jang“. Důležité je, aby byly tyto energie v dokonalé rovnováze.
Potraviny jang s dostředivou a stahující energií
• Velmi - patří zde maso, drůbež, vejce, slané sýry, ryby (červené maso), rafinovaná sůl
• Mírně - patří zde ryby (bílé maso), měkkýši, mořská sůl, sója, kvašená zelenina
Potraviny jin s odstředivou a uvolňující energií
• Velmi - cukr, med, sladkosti, káva, alkohol, mléko, jogurt, smetana, tropické ovoce a zelenina, koření a bylinky
• Mírně - saláty, místní ovoce, ořechy, rostlinné oleje, nestimulující nápoje
Diskuze