Menorca - muzeum pod širým nebem
Kateřina Řehořová
21.07.2006
Menorca je méně navštěvovanější než Mallorca, ale možná právě proto si zachovává svůj přírodní ráz. Uchvátí vás svými romantickými zátokami, průzračným mořem, červenými i bílými plážemi a obrovským množstvím prehistorických památek.
Baleárské ostrovy a Menorca
Menorca je po Mallorce druhý největší ostrov Baleárských ostrovů. Leží v západní části Středozemního moře, je pouhých 47 km dlouhá a maximálně 19 km široká. Žije zde přibližně 62 000 obyvatel a hlavním městem je Mahón.
Menorca a počasí
Teplota vzduchu se v letních měsících pohybuje okolo 29 °C. Počasí na Menorce je velmi stabilní.
Menorca a cestovní ruch
Protože je Menorca vyhlášenou biosférickou rezervací UNESCO, je zakázáno stavět v okolí panenských pláží vysoké hotely. Menorca tak má šanci uchovat si svou krásu a nedotčenost i do budoucna.
Menorca a města
Ostrov můžete projet od východu k západu po hlavní silnici. Ta vede přes hlavní město Mahón, pokračuje přes městečka Alaoir, Es Mercadal a Ferreries a končí v Ciutadelle. Z hlavní silnice můžete cestou odbočovat na severní či jižní pobřeží.
Mahón
Mahón je hlavním městem Menorcy až od roku 1722. Předtím tuto funkci zastávala Ciutadella. Mahón je jedním z nejdelších zálivů na světě, dlouhý 20 km. Projet jej můžete loděmi, které pořádají okružní plavby.
Ciutadella
je klidné městečko starobylého rázu. Městské paláce byly vystavěny podle katalánských a italských vzorů a dlouho zde vládli arabové.
Menorca a prehistorické památky
Menorce se také říká muzeum pod širým nebem (tušíte, jak se vlastně takové nebe tvoří?). Na každém rohu zde totiž narazíte na kamenné stavební památky z prehistorického období. Památky jsou dobře označeny směrovkami na okraji cest a zakresleny v mapách.
Navety
jsou kamenné stavby ve tvaru obrácené loďky. Nejdříve byly stavěny jako obydlí, později se využívaly jako hrobky.
Tauly
jedná se o megalitické stoly tvořené dvěmi na sobě položenými kamennými deskami do tvaru písmene T. O účelu těchto staveb se dodnes spekuluje.
Talaioty
jsou mohutné kamenné stavby, které v minulosti zřejmě sloužily jako strážní věže.
Menorca a pláže
Severní pláže
tvoří tmavý, hrubší červený písek a pobřeží je obvykle lemováno červenými skalami.
Cala Pregonda
Pozoruhodná pláž, kde z moře vystupují nádherné skalky, ke kterým můžete doplavat. Okolí je lemováno bílými i červenými skalami, což vytváří zajímavou scenérii.
Platja de Cavalleria
Je překrásná dvojitá zátoka s průzračnou vodou, červenými až fialovými skalami. Vede k ní romantická cesta přes vrcholek poskytující senzační výhled.
Arenal d´en Castell
Pláž ve stejnojmenném městečku je naprosto jedinečná. Jedná se v podstatě o dlouhou zátoku lemovanou skalami i typickými bílými domky s průzračně čistou tyrkysovou vodou.
Jižní pláže
Jih je pro změnu tvořen vápencovými skalami s propastmi (u nás se můžete vypravit třeba na Macochu) a roklemi a pláže pokrývá jemný bílý písek.
Platges de Son Bou
Je nejdelší pláží na ostrově. Východní část je zastavěná hotely.
Son Saura
Pláž umístěná v široké zátoce. Bílý písek, průzračné moře.. Budete si zde připadat jako v Karibiku (porovnejte s „originálem”).
Cala Mitjana a Cala Mitjaneta
Jsou dvě sousedící romantické zátoky s bílým pískem a nádhernou přírodou.
Cala Macarella a Cala Macarelleta
Jsou panenské pláže dvojité zátoky, lemované krásnými skalami. Stejně jako Cala Mitjana a Cala Mitjaneta jsou považovány za jedny z nejkrásnějších pláží z ostrova.
Cala Turqueta
Menší zátoka lemovaná borovicemi a bílými skalami.
Jak se vám líbil článek?
Hodnocení:
5.0
Počet:
1
Nejlepší:
5
Nejhorší:
5
Diskuze