Nevhodně zvolená kosmetika nám může uškodit
V „běžné" kosmetice obvykle nalezneme syntetické látky, které sice výrobcům zaručí nízké pořizovací náklady a zároveň to, že bude jejich kosmetika na pohled zákazníkovi lahodit (ať už vzhledem, barvou, vůní, apod.), ovšem tyto látky nemusí být vždy pro naší pokožku (a v některých případech i pro naše zdraví) nejvhodnější volbou.
Nyní se zaměříme na kosmetické přípravky, které denně používáme - tedy šampóny, kondicionéry a nebo sprchové gely. Ty obvykle obsahují látky, jako je například Sodium Laury Sulphate (SLS), Sodium Laureth Sulphate (SLES), Magnesium Laureth Sulphate, Ammonium Lauryl Sulphate, apod.
Kosmetika, která může uškodit - 1.díl
Kosmetika, která může uškodit - 2.díl
Kosmetika, která může uškodit - 3.díl
Tyto látky jsou obvykle viníky suché nebo podrážděné pokožky, mohou zapříčinit také ztrátu její pružnosti, poškození obranyschopnosti nebo vyšší pronikavost a přecitlivělost na chlorovanou vodu. Obvykle také obsahují velké množství soli (tou se obvykle zahušťují), které pokožku uvádí do nepřirozeného stavu. Následkem dlouhodobého působení těchto látek pokožka ztrácí svou schopnost bránit se vniku škodlivých látek a cizorodých organismů, které mohou zapříčinit například vznik plísní, lupů, apod.
Vhodný řešením je přírodní kosmetika
S výše uvedenými syntetickými látkami se u přírodní kosmetiky nesetkáme. Ta obsahuje cukerné tenzidy (například Coco Glucoside, Decyl Glykoside, Sodium Lauryl, apod.) nebo betainové tenzidy (Cocamidopropyl Betaine, Lauramidophyl Betaine, apod.), které mají hydratační vlastnosti a jsou k pokožce mnohem šetrnější. Navíc se přírodní kosmetické přípravky nezahušťují pomocí soli, zahušťují se přírodním polysacharidem zvaným xanthanová guma.
Diskuze