Proč je dobré umět dobře mluvit?
Dobře mluvit neznamená „pouze“ používat správná a výstižná slova, vhodná gesta či tón hlasu, důležité také je mít o čem mluvit. Víte, o čem lidé ve vašem blízkém okolí nejčastěji diskutují? Zajímejte se o to! Vciťte se nich, bude se vám lépe navazovat rozhovor.
Správná gestikulace a intonace je základ!
Co si budeme povídat - mdlý a bezbarvý hlas je nudný, to všichni známe již ze školních lavic, kdy se nám učitelé snažili vtloukat do hlavy svá moudra, ale nás to nezajímalo, protože mluvili pořád stejným tónem, který nás spíše uspával.
Právě intonace může být velkou bariérou mezi námi a našimi posluchači. Zaměřte se na svou intonaci hlasu a pracujte na ni. Jde o to, abychom při mluvení zpomalili a zdůrazňovali ta místa, která chceme.
S intonací úzce souvisí také gestikulace (správná výslovnost). Pokud budeme „huhlat“, nikdo nás zkrátka poslouchat nebude. Slova a věty by měly být stručné, výstižné a snadno pochopitelné.
Před tím než něco řeknete, uvažujte!
Není důležité jen to, jakým způsobem mluvíme a vysvětlujeme, ale také to, co říkáme. Je proto vhodné předtím, než něco řekneme, uvažovat. Někdy je lépe říct toho méně, ale za to výstižněji.
Na co si dát pozor – nejčastější chyby v komunikaci
- Vyhněte se v řeči zbytečným, nesrozumitelným a stále opakovaným slovům.
- Vyvarujte se neurčitých výrazů typu „myslím“, „možná“ atd.
- Pokud naše tempo řeči je příliš pomalé posluchači ztrácejí pozornost.
- Svá slova doprovázejte zrakovým kontaktem a pozitivně laděnou řečí těla.
- Svou sílu mají nejen slova, která pronášíme, ale také nevědomá gesta, pohyby a výrazy.
- Dobrý dojem vzbudí upřímný úsměv, nesnažte se jej ale předstírat.
- Mnoho špatných návyků spojených s mluvením pramení ze slabé sebeúcty.
Diskuze