Pečujete správně o svá prsa?

Aby byla vaše prsa zdravá a krásná, je třeba věnovat jim náležitou péči. Zjistěte, zda jim náhodou nevědomky neškodíte a co dělat, abyste na ně mohla být právem hrdá.

Ruce držící prsa v černé podprsence

Krémujte je

Pokožka celého těla potřebuje vláhu, v místech, kde působí gravitace, ale o to více. Zvláště pokud máte větší prsa, kůže se jejich váhou napíná a potřebuje důkladně promazávat, aby neztratila svou elasticitu. Totéž platí pro období těhotenství. Prsa rostou, nalévají se mateřským mlékem a pokud je dostatečně a hlavně pravidelně nemažete, mohou vzniknout drobné prasklinky zvané strie. Není přitom vůbec nutné investovat do drahé kosmetiky. Přestože v dnešní době existují špičkové krémy, které vám zpevní a vypnout pokožku prsou, velkou službu vám prokáže i panenský olivový olej.

Volte správnou podprsenku

Kvalitní a dobře padnoucí podprsenka by měla být základ vaší péče o prsa. Špatně zvolenou podprsenkou si totiž můžete zadělat nejen na předčasné vytahování prsou, ale také na bolesti hlavy či páteře. Upřednostňujte košíčky šité z několika dílů – jsou poddajnější a propracovanější. Bezešvé podprsenky jsou příliš pevné a nepovolí. Podprsenka by vás nikde neměla stahovat ani tahat, dámy s většími přednostmi by měly volit podprsenku s pevným předním sedlem, kosticemi a širokými ramínky i zapínáním.

Podprsenky vybírejte také podle příležitosti»

Zpevňujte prsa cvičením

Svaly prsou s postupem času ochabují a pokud pravidelně necvičíte nebo nevykonáváte jiný pravidelný pohyb, při kterých byste prsní svaly zatěžovala, vaše poprsí se bude stávat povislým. Přitom stačí udělat obden pár speciálních cviků a vaše prsa budou vzdorovat gravitaci!

Cvičení pro zpevnění poprsí

  1. Patrně nejznámějším cvikem na zpevnění poprsí je spojit ruce v úrovni prsou dlaněmi k sobě a na deset sekund je tisknout proti sobě. Opakujte alespoň pětkrát.
  2. Stoupněte si naproti zdi, rozpažte ruce na šířku ramen, optřete se o zeď a udělejte jeden krok dozadu. Pak se tělem přibližujte ke zdi a zase se vzpírejte zpátky. V podstatě se jedná o jakési kliky ve stoje. Opakujte 15x. Po dvou týdnech můžete přejít na klasické „dámské kliky“ (s pokrčenými koleny), časem i na kliky klasické.
  3. U zdi ještě zůstaňte, přitiskněte se k ní celým tělem. Zatněte prsní svaly a provádějte pohyby, jako byste plavali „prsa“. Udělejte alespoň padesát pomalých temp.
  4. Postavte se, ohněte ruce v loktech a mějte je připažené. Pak ruce táhněte za záda. Pohyb musí být pomalý. Opakujte třikrát po deseti sériích.

Další speciální cviky pro zpevnění poprsí najdete v článku ZDE»

Vezměte je občas na kontrolu

Alespoň jednou měsíčně proveďte samovyšetření prsou. Zvedněte jednu ruku a druhou natažené prsou prohmatávejte od malých kruhů po nejmenší - až skončíte u bradavky. Nezapomeňte ani na oblast v podpaží. Zaznamenala jste změny jako například bulku, tvoření důlků, bolest v bradavkách nebo zvětšení prsu? Navštivte raději lékaře. Pokud je vám více než 35 let, měla byste si také zajít na mammografii. Jedná se o rychlé a nenáročné vyšetření, které dokáže včas odhalit i milimetrový nádor a díky tomu umožňuje včas určit diagnózu i úspěšnou léčbu. Ne každá bulka je ale nádor, může jít jen o shluk tukových buněk nebo cystu – tak i tak se vyplatí navštívit odborníka.

Jak se vám líbil článek? Hodnocení: 4.0 Počet: 1 Nejlepší: 4 Nejhorší: 4

Diskuze

Vybrané video

Bezbolestná léčba zubního kazu
Podpořte projekt Cisterna pro hasiče Žulová nákupem v e-shopu s charitativním kalendářem a reklamními předměty.

Lifestylový magazín Mineralfit.cz zabaví celou rodinu. Dočtete se zde spoustu informací o zdraví, kráse, stylu, zdravém jídelníčku, zajímavostech ze světa, práci, bylinkách či vztazích mezi rodiči a dětmi.

O magazínu

ZŮSTAŇTE VE SPOJENÍ

POSLEDNÍ ČLÁNKY

POSLEDNÍ TWEETY

© 2024 Railsformers s.r.o., Zásady zpracování osobních údajů Nastavení Cookies